Nie tylko Ameryka i Chiny. UE snuje ambitne kosmiczne plany

Wyścig o dominację w kosmosie, który przybrał na sile dzięki zaangażowaniu Chin oraz prywatnym projektom miliarderów Elona Muska, Richarda Bransona, czy Jeffa Bezosa, staje się potężnym wzywaniem dla Unii Europejskiej.

Publikacja: 15.02.2022 19:15

Nie tylko Ameryka i Chiny. UE snuje ambitne kosmiczne plany

Foto: Adobe Stock

Komisja Europejska opublikowała stanowisko, w którym wskazuje na konieczność podjęcia pilnych działań. „W związku z gwałtownym wzrostem liczby satelitów na orbicie, z powodu rozwoju technologii rakiet nośnych wielokrotnego użytku i małych satelitów oraz inwestycji prywatnych w przestrzeni kosmicznej, bezpieczeństwo zasobów kosmicznych państw członkowskich” są poważnie zagrożone – alarmuje KE.

Bruksela chce w związku z tym opracować konkretne inicjatywy, w tym przygotować przepisy i podjąć działania, które umożliwią wspieranie „bezpiecznego, chronionego i zrównoważonego wykorzystania przestrzeni kosmicznej przy jednoczesnym zachowaniu strategicznej autonomii i konkurencyjności przemysłu Unii”. W KE wskazują, że konieczne jest np. zwiększenie zdolności technologicznych UE do identyfikacji i śledzenia statków i śmieci kosmicznych, czy ustanowienie międzynarodowych partnerstw w dziedzinie zarządzania ruchem w przestrzeni kosmicznej. Na tym nie koniec.

Czytaj więcej

SpaceX Elona Muska stracił 40 satelitów. Fatalny moment

- Technologia kosmiczna ma zasadnicze znaczenie dla naszego codziennego życia i bezpieczeństwa. Dzisiejsze inicjatywy zapewnią ciągłą bezpieczną i skuteczną łączność - podkreśla europejska komisarz Margrethe Vestager.

Właśnie łączność satelitarna ma być kluczowa. UE chce oprzeć ją na infrastrukturze kosmicznej. KE przedstawiła ambitny plan dotyczący unijnego systemu globalnej, bezpiecznej komunikacji satelitarnej – ten ma zapewnić „długoterminową, nieprzerwaną dostępność na całym świecie”, bezpieczną komunikację po „racjonalnych koszach”. Nowy system miałby stanowić sposób na niezawodne i szybkie połączenia, likwidację tzw. martwych strefach bez zasięgu oraz spójność rozwiązań między państwami członkowskimi. Ale system – wedle KE – zapewni również łączność na innych obszarach geograficznych, w tym w Afryce i Arktyce.

Unijny program systemu bezpiecznej komunikacji satelitarnej ma otrzymać budżet sięgający 6 mld euro.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji