Aktualizacja: 22.02.2025 15:29 Publikacja: 04.07.2022 23:05
Dostawy q-commerce stały się bardzo popularne w wielu miastach Europy
Foto: Gorillas_Rider
Holenderski sąd nakazał firmie Gorillas, specjalizującej się w błyskawicznych dostawach e-zakupów, zamknięcie „sklepu” w Amsterdamie pod rygorem pokaźnej grzywny. Decyzja ta to efekt skargi mieszkańców, którym nie odpowiadało uciążliwe sąsiedztwo. Hałas i wzmożony ruch w okolicy magazynu to nie wyjątek tylko tej jednej lokalizacji. Już wcześniej sąd zdecydował bowiem o zamknięciu innego dark store’a Gorillas. W sumie w ub.r. rada miasta Amsterdam miała niemal tysiąc skarg na firmy dostarczające towary do tego typu centrów dystrybucyjnych. Tylko w marcu br. włodarze holenderskiej aglomeracji zamknęli trzy placówki. Jedna należała właśnie do Gorillas, a pozostałe do innych graczy: Zappy i Getiru.
Elon Musk może być o krok od uratowania swojej wartej 44 miliardy dolarów inwestycji w serwis X. Reklamodawcy wracają, a wycena firmy rośnie. „Najlepszą rzeczą, jaka mu się przydarzyła, było postawienie na Trumpa” – mówi jeden z ekspertów.
Waszyngton szuka ratunku dla chipowego potentata. Administracja prezydenta Donalda Trumpa liczy na kupno giganta przez rywala z Tajwanu. Mowa o TSMC, choć zainteresowany akwizycją ma być też amerykański Broadcom.
iHumanoid? Kolejne koncerny technologiczne planują produkcję wyglądających i zachowujących się jak ludzie robotów. To ogromny biznes przyszłości.
Producent iPhone’ów był jednym z wielu reklamodawców, (w tym Amazon, Disney, Comcast, Warner Bros. Discovery i IBM), którzy wstrzymali wydatki na reklamę na platformie X po kontrowersyjnych postach jej właściciela Elona Muska. Teraz wraca do serwisu.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Pytanie zadają sobie operatorzy i rządy wielu państw. Znika rynek listowy, zaś nie wszyscy zadbali o zdobycie udziałów w segmencie paczkowym.
W kraju nie mamy już dużych firm KEP, które samodzielnie mogłyby się łączyć. Jeśli coś miałoby się zadziać, to raczej na skalę międzynarodową – europejską, a może nawet światową – mówi Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska.
Boom na paczki w Polsce sprawił, że działalność w tej branży prowadzi już niemal 10 tys. firm, a to oznacza, że od 2010 r. ich liczba wzrosła aż czterokrotnie – wynika z danych Dun & Bradstreet przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”.
Amerykańscy giganci logistyczni zmniejszają uzależnienie od Amazona, wskazując na niską dochodowość tych usług. Większym problemem może jednak być niska jakość obsługi, która nie pozwala na podniesienie cen.
InPost Group nie zwalnia tempa i zainwestuje w Wielkiej Brytanii prawie 600 milionów funtów do 2029 roku, zwiększając łączną wartość inwestycji do 1 miliarda funtów.
Międzynarodowy e-handel napędza rynek magazynowy w Polsce. Duży potencjał ma także handel rzeczami używanymi.
Dobre ubiegłoroczne wyniki mogą ułatwić znalezienie nabywcy. Może nim być Poczta Polska, dla której byłyby to idealny kąsek.
Klienci zamówili więcej przesyłek kurierskich niż rok wcześniej, ale z dużymi wzrostami trzeba się pożegnać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas