„Wyzwanie zaciemnienia” zabiło siedmioro dzieci? TikTok ma problem

Rodzice pozywają chińską firmę, twierdząc, że algorytm aplikacji pokazał ich dzieciom śmiertelne wyzwanie i nakłonił do wzięcia w nim udziału.

Publikacja: 08.07.2022 16:01

„Wyzwanie zaciemnienia” zabiło siedmioro dzieci? TikTok ma problem

Foto: PAP/CTK

TikTok stoi w obliczu wielu procesów sądowych od rodziców, którzy twierdzą, że ich dzieci zmarły z powodu uduszenia, próbując „wyzwania zaciemnienia” (uczestnicy celowo duszą się, aż do utraty przytomności po tym, jak aplikacja pokazała im zachęcającego do tego filmy – pisze The Verge. Filmy nagrali inni uczestnicy tego „wyzwania”, a w istocie bardzo groźnej zabawy.

W jednym z pozwów wniesionych przeciwko firmie w czerwcu, można przeczytać, iż co najmniej siedmioro dzieci zmarło w zeszłym roku podczas próby wyzwania, które według skargi „zachęca użytkowników do dławienia się pasami, sznurkami torebki lub czymkolwiek podobnym, aż do zemdlenia”. Wszystkie dzieci, które w ten sposób miały umrzeć, były w wieku od 8 do 14 lat i pochodziły z USA, Australii i Włoch. Najnowszy pozew złożyli rodzice ośmioletniej Lalani Walton i dziewięcioletniego Arriani Arroyo.

W odpowiedzi na pozwy TikTok powiedział „The Washington Post”, że zablokował użytkownikom możliwość wyszukiwania „wyzwania zaciemnienia”. Zamiast tego użytkownicy widzą jeden z ekranów ostrzegawczych z informacją, że „niektóre wyzwania online mogą być niebezpieczne, niepokojące, a nawet sfabrykowane”. - Pozostajemy czujni w naszym zobowiązaniu do dbania o bezpieczeństwo użytkowników i natychmiast usuniemy takie treści, jeśli zostaną znalezione. Nasze najgłębsze wyrazy współczucia kierujemy do rodziny z powodu ich tragicznej straty – powiedział rzecznik TikTok Mahsau Cullinane, cytowany przez The Verge. Problem w tym, że jak twierdzą rodzice zmarłych dzieci, nie szukały one wyzwań, gdy zobaczyły filmy. TikTok miał je umieścić na głównym ekranie aplikacji, w sekcji „Dla Ciebie”.

Różnego rodzaju wyzwania są bardzo popularne na platformach społecznościowych. Niektóre polegają po prostu na wykonaniu ruchu tanecznego czy piosenki. Moda ta zaczęła się przed prawie dekadą wraz z pamiętnym Ice Bucket Challenge, którego celem było zebranie pieniędzy na leczenie chorych na stwardnienie zanikowe boczne ALS. Trzeba się było wówczas polać lodowatą wodą.

Niestety, późnej pojawiły się też patologiczne wyzwania, jak np. zachęcanie uczniów do kradzieży lub zniszczenia mienia szkolnego.

Firma, która ma ponad miliard użytkowników, już wcześniej stanęła w obliczu procesów sądowych i grzywien za dostęp dzieci do swojej platformy. W 2019 roku TikTok zgodził się zapłacić 5,7 miliona dolarów za to, że pozwolił użytkownikom poniżej 13 roku życia zarejestrować się bez zgody rodzica.

Globalne Interesy
Pierwszy zgrzyt na linii Elon Musk – Donald Trump. Krytyka gigantycznej inwestycji
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Globalne Interesy
Elon Musk uderza w Wikipedię i chce zablokować finansowanie. Poszło o „salut rzymski”
Globalne Interesy
Donald Trump chce wygrać kluczowy wyścig. Nawet pół biliona dolarów na „Stargate”
Globalne Interesy
Netflix w natarciu: bije rekordy i mocno podnosi ceny
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Globalne Interesy
Intel trafi w ręce Elona Muska? Przymiarki do gigantycznej transakcji
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej