TikTok stoi w obliczu wielu procesów sądowych od rodziców, którzy twierdzą, że ich dzieci zmarły z powodu uduszenia, próbując „wyzwania zaciemnienia” (uczestnicy celowo duszą się, aż do utraty przytomności po tym, jak aplikacja pokazała im zachęcającego do tego filmy – pisze The Verge. Filmy nagrali inni uczestnicy tego „wyzwania”, a w istocie bardzo groźnej zabawy.
W jednym z pozwów wniesionych przeciwko firmie w czerwcu, można przeczytać, iż co najmniej siedmioro dzieci zmarło w zeszłym roku podczas próby wyzwania, które według skargi „zachęca użytkowników do dławienia się pasami, sznurkami torebki lub czymkolwiek podobnym, aż do zemdlenia”. Wszystkie dzieci, które w ten sposób miały umrzeć, były w wieku od 8 do 14 lat i pochodziły z USA, Australii i Włoch. Najnowszy pozew złożyli rodzice ośmioletniej Lalani Walton i dziewięcioletniego Arriani Arroyo.
W odpowiedzi na pozwy TikTok powiedział „The Washington Post”, że zablokował użytkownikom możliwość wyszukiwania „wyzwania zaciemnienia”. Zamiast tego użytkownicy widzą jeden z ekranów ostrzegawczych z informacją, że „niektóre wyzwania online mogą być niebezpieczne, niepokojące, a nawet sfabrykowane”. - Pozostajemy czujni w naszym zobowiązaniu do dbania o bezpieczeństwo użytkowników i natychmiast usuniemy takie treści, jeśli zostaną znalezione. Nasze najgłębsze wyrazy współczucia kierujemy do rodziny z powodu ich tragicznej straty – powiedział rzecznik TikTok Mahsau Cullinane, cytowany przez The Verge. Problem w tym, że jak twierdzą rodzice zmarłych dzieci, nie szukały one wyzwań, gdy zobaczyły filmy. TikTok miał je umieścić na głównym ekranie aplikacji, w sekcji „Dla Ciebie”.
Różnego rodzaju wyzwania są bardzo popularne na platformach społecznościowych. Niektóre polegają po prostu na wykonaniu ruchu tanecznego czy piosenki. Moda ta zaczęła się przed prawie dekadą wraz z pamiętnym Ice Bucket Challenge, którego celem było zebranie pieniędzy na leczenie chorych na stwardnienie zanikowe boczne ALS. Trzeba się było wówczas polać lodowatą wodą.
Niestety, późnej pojawiły się też patologiczne wyzwania, jak np. zachęcanie uczniów do kradzieży lub zniszczenia mienia szkolnego.