Rosja chce surowo ukarać Wikipedię. „Za fałszerstwa”

Władze chcą grzywny od światowej encyklopedii online za rzekome fałszowanie obrazu wojny w Ukrainie. Wcześniej ukarane za podobne zarzuty zostało Google.

Publikacja: 20.07.2022 11:53

Rosja chce surowo ukarać Wikipedię. „Za fałszerstwa”

Foto: Bloomberg

Rosyjskie władze poinformowały we środę, że podejmują kroki w celu ukarania Fundacji Wikimedia, która prowadzi internetową encyklopedię Wikipedia, za naruszenie rosyjskiego prawa w związku z konfliktem na Ukrainie.

W oświadczeniu Roskomnadzor poinformował, że Wikipedia nadal zawiera „zakazane materiały, w tym fałszerstwa dotyczące przebiegu specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy”, oraz że wyszukiwarki internetowe od teraz będą wykorzystywane do informowania użytkowników o naruszeniu przez Wikimedię rosyjskiego prawa. Roskomnadzor podał, że te środki nadzwyczajne pozostaną w użyciu, dopóki Wikimedia Foundation nie dostosuje się w pełni do rosyjskiego prawa.

Rosja wprowadziła nowe przepisy dotyczące udostępniania informacji o konflikcie w Ukrainie wkrótce po tym, jak 24 lutego Kreml zdecydował się wkroczyć do tego kraju i rozpoczął otwarty konflikt.

Czytaj więcej

Rosja obchodzi sankcje. "Puste" laptopy i pirackie oprogramowanie

Google został w poniedziałek ukarany 373 mln dol. grzywny za powtarzające się nieusunięcie treści, które Rosja uznała za nielegalne i za „fake newsy” o konflikcie w Ukrainie.

Moskwa od dawna sprzeciwia się rozpowszechnianiu treści przez zagraniczne platformy, które są niezgodne z jej ograniczeniami.

YouTube podobnie jak Google, należący do koncernu Alphabet, był szczególnym celem rosyjskich władz, ale w przeciwieństwie do Twittera, Facebooka i Instagrama nie został zablokowany.

Roskomnadzor podał, że sąd nałożył na Google grzywnę w wysokości 21,1 miliarda rubli za wielokrotne nieograniczanie szybkiego dostępu do zakazanych materiałów i wyróżnił YouTube za szczególnie naganne w jego rozumieniu praktyki. YouTube nie usunął „fałszywych informacji dotyczących przebiegu specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, dyskredytujących siły zbrojne Federacji Rosyjskiej”. Zdaniem władz YouTube zezwala na treści promujące poglądy ekstremistyczne i wzywa dzieci do udziału w protestach.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest