Wytyczne zostały ujawnione w ramach planu o wartości 50 miliardów dolarów mającego na celu zbudowanie lokalnego, amerykańskiego przemysłu półprzewodników. BBC przypomina, że zakaz pojawia się w momencie, kiedy grupy biznesowe naciskają na większe wsparcie rządu w celu zmniejszenia zależności od Chin. Firmy na całym świecie stoją w obliczu globalnego niedoboru mikroprocesorów, co spowolniło produkcję.

- Zamierzamy wdrożyć bariery ochronne, aby zapewnić, że ci, którzy otrzymują fundusze CHIPS, nie będą narażać bezpieczeństwa narodowego, nie mogą wykorzystywać tych pieniędzy do inwestowania w Chinach, nie mogą rozwijać najnowocześniejszych technologii w Chinach przez okres dziesięciu lat - poinformowała sekretarz handlu USA Gina Raimondo, omawiając amerykańskie ustawy CHIPS and Science Act. - Firmy, które otrzymują pieniądze, mogą rozbudowywać swoje już istniejące fabryki półprzewodników w Chinach tylko w celu obsługi chińskiego rynku - dodała.

Stany Zjednoczone i Chiny są uwikłane w długotrwały spór o handel i technologię – przypomina BBC News.

Czytaj więcej

USA blokują Chinom dostęp do chipów dla sztucznej inteligencji

W sierpniu prezydent Biden podpisał ustawę przeznaczającą 280 miliardów dolarów na rozwój produkcji zaawansowanych technologii i badania naukowe, w obawie, że USA tracą swoją przewagę technologiczną na rzecz Chin. Inwestycje obejmują ulgi podatkowe dla firm budujących zakłady produkujące chipy komputerowe w USA. Stany Zjednoczone wytwarzają obecnie zaledwie około 10 procent światowej podaży półprzewodników, które są kluczowe dla wszystkich gałęzi przemysłu – od przemysłu motoryzacyjnego po przemysł telekomunikacyjny. Jeszcze w 1990 roku 40 proc. półprzewodników powstawało w USA.

Ambasada chińska w Waszyngtonie sprzeciwiła się ustawie o półprzewodnikach, nazywając ją „mentalnością z czasów zimnej wojny”.

Niektórzy amerykańscy producenci chipów już odczuwają wpływ presji Waszyngtonu na ograniczenie sprzedaży amerykańskiej technologii do Chin. Na początku tego miesiąca koncerny Nvidia i AMD otrzymały od amerykańskich urzędników polecenie zaprzestania sprzedaży chipów sztucznej inteligencji do Chin. Dan Ives z Wedbush Securities nazwał ograniczenia „ciosem poniżej pasa” dla Nvidii. Jego zdaniem ustawy tylko „podsycają płomień” pod napięciami politycznymi między Chinami a USA.