Netflix bierze się za dzielenie kont. Wiadomo, jak to ma wyglądać w Polsce

W Polsce podobnie jak na całym świecie wiele osób korzysta z haseł znajomych czy rodziny, by korzystać z serwisu. Teraz ma się to skończyć albo oznaczać będzie dodatkowe opłaty, choć jeszcze nie w Polsce.

Publikacja: 03.01.2023 13:06

Nawet 100 milionów użytkowników na całym świecie korzysta z „pożyczonego” konta, aby oglądać treści

Nawet 100 milionów użytkowników na całym świecie korzysta z „pożyczonego” konta, aby oglądać treści Netflixa

Foto: AdobeStock

Zgodnie z ostrożnymi szacunkami nawet 100 milionów użytkowników na całym świecie korzysta z „pożyczonego” konta, aby oglądać treści Netflixa. W efekcie serwis traci potencjalne przychody. Po wielu zapowiedziach platforma zaczyna walkę z tym zjawiskiem. W Brazylii testy wykazywały, że wiele osób nawet nie wiedziało, iż z ich konta korzystają na masową skalę inni użytkownicy, zupełnie nie spokrewnienie ani nawet nie znajomi.

„Konto serwisu mogą współdzielić osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. Jest ono określane gospodarstwem domowym Netflix i jest powiązane z urządzeniami właściciela konta głównego oraz urządzeniami używanymi przez inne osoby zamieszkujące gospodarstwo domowe Netflix” – podaje platforma.

Dla serwisu najważniejszy jest fakt wspólnego mieszkania. Platforma będzie to weryfikować przy użyciu adresów IP, identyfikatorów urządzeń i aktywności na koncie, a jeśli okaże się, iż z hasła korzysta ktoś z innego urządzenia i pod innym adresem wówczas pojawi się konieczność weryfikacji.

Czytaj więcej

Współdzielenie kont nielegalne? W 2023 roku Netflix zmieni reguły gry

Netflix wyśle wtedy link na e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem głównego właściciela, będzie konieczne wprowadzenie kodu dostępowego. Dopiero jego wpisanie pozwoli na korzystanie z serwisu. Platforma jednak zaznacza, że nie obciąży automatycznie opłatą, jeśli abonent współdzieli konto z osobą, która z nim nie mieszka.

Netflix wprowadzając takie zmiany zapewnia, że nie będzie problemu z oglądaniem filmów czy seriali na swoim koncie w czasie podróży bądź, gdy abonent mieszka w kilku różnych miejscach.

Jednak już osoby które nie mieszkają z głównym użytkownikiem i właścicielem konta jak np. studiujące dzieci, będą musiały założyć własne konto. W niektórych krajach serwis wprowadził testowo niewielkie opłaty dla osób które udostępniają konto np. członkom rodziny którzy z nimi nie mieszkają. Takie samo rozwiązanie ma być wprowadzone również w Stanach Zjednoczonych. To opłaty rzędu kilku dolarów.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji