Aktualizacja: 16.02.2025 15:18 Publikacja: 12.02.2023 17:40
Sundar Pichai, szef Google`a, musi mierzyć się nie tylko z rywalem w postaci Microsoftu i ChatGPT, ale i niezadowoleniem pracowników. Firma dopiero co zwolniła 12 tys. osób.
Foto: afp
Pracownicy Google’a dali upust w sieci swej frustracji. Wzięli się choćby za popularny generator memów (Memegen), zalewając sieć obrazami krytycznymi wobec kierownictwa firmy w związku z ujawnieniem Barda i jego testów wśród wybranych użytkowników – podaje CNBC. Padają określenia tego ruchu jako „pośpieszny”, „nieudany” i „komicznie krótkowzroczny”.
Już w poprzedni poniedziałek Sundar Pichai ujawnił pierwsze informacje o Bardzie. Więcej informacji przekazano jednak w środę, na specjalnej prezentacji w Paryżu, w biurze koncernu. Podczas konferencji szczegółowo opisano plany wykorzystania sztucznej inteligencji do radykalnej zmiany sposobu, w jaki ludzie szukają informacji online. Wydarzenie Google’a miało miejsce dzień po tym, jak rywal Microsoft ogłosił wprowadzenie odnowionej wersji wyszukiwarki Bing opartej na bardziej zaawansowanej wersji sztucznej inteligencji używanej przez ChatGPT. Microsoft inwestuje miliardy w OpenAI, firmę stojącą za ChatGPT. Ma to mu pomóc odzyskać m.in. udziały w zdominowanym przez Google’a rynku wyszukiwarek (teraz Bing ma tylko 1/10 rynku). Nowy Bing ma trafić na rynek w ciągu najbliższych miesięcy.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Elon Musk złożył ofertę kupna OpenAI za 97,4 mld dolarów – informuje dziennik "The Wall Street Journal". Jednak Sam Altman, skonfliktowany z Muskiem współzałożyciel firmy, odrzucił tę propozycję.
Po świecie rozlewa się fala zakazów związanych z obawami o bezpieczeństwo państw i prywatność obywateli. Senatorzy USA chcą surowego karania osób i firm, które pomogą Chinom w rozwoju sztucznej inteligencji.
Rząd Wielkiej Brytanii nakazał Apple stworzenie tylnego wejścia, które umożliwiłoby urzędnikom ds. bezpieczeństwa dostęp do zaszyfrowanych kopii zapasowych użytkowników iCloud. Brytyjskie służby uzyskałyby dostęp do kopii zapasowych dowolnego użytkownika na świecie, nie tylko Brytyjczyków, a Apple nie mogłoby ostrzegać użytkowników, że ich szyfrowanie zostało naruszone.
Projekt drakońskich przepisów dotyczących AI wpłynął do Kongresu. Nowa ustawa pozwoliłaby na surowe karanie osób i firm, które pomogą Chinom w rozwoju sztucznej inteligencji. Pojawił się też apel senatorów o rozszerzenie ograniczeń w eksporcie chipów.
Prezes technologicznego giganta Sundar Pichai podpisał z premierem Donaldem Tuskiem umowę w sprawie zawarcia strategicznego partnerstwa na rzecz przyspieszenia użycia sztucznej inteligencji.
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
Sejm nie odrzucił w całości projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który przewiduje wskazywanie wynagrodzenia w ofertach zatrudnienia.
Ponad połowa firm planuje zmodernizować swoją infrastrukturę, żeby móc w pełni wykorzystać potencjał GenAI. Jej wdrożenie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Ale rezygnacja z nowych technologii oznacza biznesową śmierć.
Z roku na rok rośnie znaczenie danych z social mediów czy komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych.
Choć w części branż i firm ograniczenie liczby godzin pracy nie byłoby problemem, to w wielu sektorach, na czele z ochroną zdrowia, pogłębiłoby niedobór pracowników.
Firmy m.in. z Niemiec i Francji, naukowcy z Czech, inżynierowie z krajów skandynawskich, a gdzie w tym wszystkim Polska? W unijnym projekcie, który ma stworzyć pierwszy europejski duży model językowy (LLM), nie ma naszego kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas