W Wilnie przedstawiciele litewskiego rządu spotkali się w poniedziałek z delegacją koncernu. Spotkanie dotyczyło blokowania przez amerykańskie portale społecznościowe na Litwie proukraińskich komentarzy i postów.

- Chcemy, aby Meta i Facebook, zanim takie słowa zostaną dodane do ich listy słów niepożądanych, uzgodniły je z Instytutem Języka Litewskiego, który mógłby wyjaśnić, czy te słowa są uważane za obraźliwe lub używane jako przekleństwa na Litwie – powiedziała w poniedziałek dziennikarzom Giedrė Balčytytė szefowa kancelarii rządu Litwy na konferencji prasowej, cytowana przez agencję ELTA. W grudniu zeszłego roku centrum analizy dezinformacji Debunk.org poinformowało, że Facebook blokuje posty zawierające wyrażenia „moskale”, „orkowie”, „kacapy” czy „zombi Putina”. Balčytytė nie sprecyzowała dokładnie, co Meta będzie konsultować z litewskimi ekspertami.

- Obecnie nie udało nam się omówić wielu konkretnych słów. (...) Istnieje szereg słów, które mają rzekomo obraźliwy charakter, ale niekoniecznie są to przekleństwa - powiedziała.

Czytaj więcej

Musk blokuje ukraińskiej armii Starlinka. „Jest używany do celów ofensywnych”

Przedstawiciele Meta zobowiązali się przed litewskimi władzami poruszyć kwestię interpretacji rosyjskiej wojny na Ukrainie na najwyższym szczeblu firmy. Według litewskich władz, dziś amerykański portal społecznościowy „nie rozróżnia wojny od pokoju” – to znaczy stosuje te same środki moderacji i blokowania treści. Taka polityka jest dla Litwy nie do przyjęcia.

Z przedstawicielami firmy omówiono również specyfikę influencerów piszących na tematy militarne. Po tym, jak Facebook zablokował konta niektórych z nich, pojawiły się przeszkody w zbieraniu pomocy finansowej i humanitarnej dla Ukrainy.

Dlatego, jak podkreśliła kanclerz, Litwa zwróciła się do Meta o dostosowanie algorytmów, tak aby kwestie takich influencerów i ich postów blokowanych przez portal społecznościowy były rozpatrywane szybciej. Meta rozważa możliwość zorganizowania osobnych spotkań z takimi użytkownikami portalu społecznościowego.

- Meta sama zaproponowała i planuje zorganizować osobne spotkania, podczas których będą omawiane niepubliczne aspekty zarządzania treścią dla takich influencerów. Mamy więc nadzieję, że zrobią to w najbliższym czasie - dodała Balčytytė.

Czytaj więcej

Telegram nie jest bezpieczny. Rosjanie wpadli w pułapkę Kremla

Agencja ELTA przypomina, że w grudniu ubiegłego roku członkowie sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Litwy wspólnie z przedstawicielami rządu i ekspertami dyskutowali o polityce Facebooka.

Parlamentarzyści postanowili odwołać się do struktur europejskich w związku z blokadą proukraińskich kont i wpisów na portalu społecznościowym, a także zorganizować spotkanie z przedstawicielami spółki Meta.