ChatGPT to konwersacyjna sztuczna inteligencja, która robi furorę na świecie ze względu na swoje ogromne możliwości. Chatbot został uruchomiony 30 listopada 2022 roku. Potrafi napisać kod, pisać eseje, a także imponuje wiedzą, odpowiadając na pytania użytkowników z różnych dziedzin. Masowo zaczyna go wykorzystywać biznes i to nie tylko w relacjach z klientami.

Oficjalnie ChatGPT nie działa w Rosji i Białorusi, ponieważ spółka OpenAI jest zarejestrowana w USA, a transferu amerykańskich usług i sprzętu IT do Rosji zabraniają sankcje.

Czytaj więcej

ChatGPT nakręca biznes. Za sztuczną inteligencję biorą się nawet restauracje

Jednak rosyjskie firmy szukają specjalistów od pracy z ChatGPT. W ciągu miesiąca liczba ofert zwiększyła się z 3 do 39. Łącznie liczba wolnych miejsc pracy, na których wymagana jest umiejętność pracy z sieciami neuronowymi, wzrosła w Rosji o 62 proc. w ciągu sześciu miesięcy z 312 ogłoszeń do 506.

Wśród usług opartych na sieciach neuronowych, z którymi kandydaci powinni móc pracować, znajdują się również oparte o sztuczną inteligencję aplikacje jak Colorize, która koloruje czarno-białe zdjęcia, a także DALL-E 2, Midjourney i Stable Diffusion, generujące obrazy na podstawie opisów tekstowych.

- Kandydaci z umiejętnością pracy z Colorize są najczęściej poszukiwani przez sprzedawców internetowych - powiedział gazecie „Wiedomosti” przedstawiciel portalu „łowców głów” hh.ru. W przypadku ChatGPT główne zapotrzebowanie pochodzi od firm IT oraz firm z sektora finansowego, a jako specjalizacje wskazani są programiści, PR-owcy, marketerzy internetowi i analitycy.

Czytaj więcej

Routery i smartfony zamiast lokomotyw. Tak Rosja obchodzi sankcje

Według hh.ru najwięcej wakatów w odniesieniu do sieci neuronowych przypada w Rosji na sektory IT i finansowy (odpowiednio 45 proc. i 14 proc.), co jest również konsekwencją exodusu specjalistów po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Kolejne miejsca zajmują elektronika (6 proc.), usługi dla biznesu (5 proc.) oraz metalurgia (5 proc.). Najmniej ofert jest w sektorze publicznym, budownictwie, logistyce, służbie zdrowia i przemyśle ciężkim. Stanowią one 1 proc. wakatów.

W rosyjskim Internecie pojawiły się już strony oszustów, którzy oferują pomoc w uzyskaniu dostępu do konta w celu pracy z chatbotem ChatGPT. Według Wiedomosti od grudnia 2022 do lutego 2023 ich liczba wzrosła z trzech do 41.