Wielu Republikanów i niektórzy Demokraci domagają się podjęcia działań, by zapobiec niebezpieczeństwu ze strony chińskiej aplikacji TikTok. Politycy uważała, że służy ona chińskiemu rządowi do szpiegowania zachodnich polityków. Tymczasem administracja Joe Bidena milczy i czeka – pisze dziennik „The Wall Street Journal”.

Prezydent i jego współpracownicy odmówili odpowiedzi na pytanie o potencjalne działania mające na celu ograniczenie dostępu do TikToka. Wciąż czekają na zalecenia Komisji ds. Inwestycji Zagranicznych w USA - CFIUS. - Nie jestem pewien - powiedział ostatnio Biden, zapytany, czy Stany Zjednoczone powinny zakazać TikToka. - Wiem, że nie mam tego w telefonie - dodał. Negocjacje CFIUS w sprawie TikToka ciągną się od 2019 r., co według niektórych Republikanów jest dowodem na to, że prezydent Biden unika tego problemu ze względu na ryzyko polityczne związane z przejęciem niezwykle popularnej aplikacji, która ma ponad 100 milionów regularnych użytkowników w USA.

Czytaj więcej

Świat odwraca się od TikToka. Ale nie Polska

Według strategów politycznych, głównym nieartykułowanym problemem dla prezydenta jest to, że próba wymuszenia całkowitego zakazu – czego domaga się wielu Republikanów – oznaczałby rezygnacje z kluczowego atutu Demokratów w zbliżającym się sezonie wyborczym 2024.

- TikTok może być cenną bronią, zwłaszcza że Republikanie uciekli z niego z powodów politycznych – powiedział Bradley Beychok, współzałożyciel American Bridge 21st Century. Nic więc dziwnego, że niektórzy politycy nie spieszą się z całkowitym zakazem aplikacji w USA.

Użytkownicy TikToka to głównie młodzi ludzie, którzy zazwyczaj faworyzują Demokratów. Frekwencja wśród młodszych wyborców wzrosła w ostatnich trzech kampaniach wyborczych, pomagając partii w osiągnięciu lepszych wyników wyborczych. Niezwykle wysoka frekwencja wśród młodszych wyborców w wyborach śródokresowych w 2022 r. pomogła partii w utrzymaniu kontroli w Senacie, a także w ograniczeniu strat w Izbie Reprezentantów. Według konsultantów obu partii, dla Demokratów kluczem do dotarcia do młodszych wyborców był właśnie TikTok. Ta przewaga była tym wyraźniejsza, że wielu Republikanów odmówiło korzystania z platformy z powodu zagrożeń dla bezpieczeństwa. - Zwłaszcza wśród wyborców pokolenia Z jest to platforma dominująca – powiedział jeden z konsultantów Partii Demokratycznej. Jego zdaniem zakazanie TikTok przed następnym cyklem wyborczym byłoby „szaleństwem politycznym” – pisze WSJ.