Jak zauważa BBC, sytuacja finansowa spółki wymaga poprawy, stąd dość radykalna decyzja o wstrzymaniu działalności. Nieoficjalnie mówi się, że prawie wszyscy pracownicy Virgin zostaną zwolnieni. Ambitne plany Bransona, który w kosmicznym wyścigu rywalizował z innymi miliarderami: Elonem Muskiem i Jeffem Bezosem, na razie trafią do szuflady. Szefowie spółki już poinformowali personel o cięciach (tzw. pauza operacyjna rusza już 16 marca), ale zaznaczyli, że więcej szczegółów zostanie przekazanych w przyszłym tygodniu.
Dan Hart, prezes Virgin Orbit, argumentował, że ruchy te podyktowane są zyskaniem czasu na „sfinalizowanie nowego planu inwestycyjnego” – podał Reuters. Na wieść o wstrzymaniu działalności akcje spółki momentalnie spadły o 19 proc. W ciągu miesiąca kurs zanurkował już o 35 proc.
Czytaj więcej
LauncherOne, pierwsza rakieta kosmiczna wystrzelona z terytorium Europy, nie osiągnęła orbity. - Mogła doznać anomalii - poinformowała firma Virgin Orbit, należąca do miliardera Richarda Bransona.
Styczniowa prób wyniesienia rakiety zakończyła się fiaskiem – w efekcie „anomalii”, związanych z układem chłodzenia”, pojazd Virgin Orbit zapalił się, tracąc cenny ładunek satelitów. Start z Newquay w Kornwalii odbywał się przy wsparciu odrzutowca Cosmic Girl, który wrócił bezpiecznie do bazy.
Na pokładzie rakiety znajdowały się dwa polskie nanosatelity SatRev. Misja, realizowana w kooperacji Virgin Orbit, firm Etco, Tuatara oraz wrocławskim SatRev, to projekt rządu Omanu. To miało być historyczne wydarzenie dla polskiego przemysłu kosmicznego, ale też omańskiego (na orbitę wyniesiony zostać miał pierwszy satelita z tego kraju).