Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle ciekawie, firma planuje wdrożyć wiele nowatorskich usług, ale także produktów, w tym pierwszy składany smartfon tej marki, czy tablet, który ma rywalizować z iPadami.

Na razie wszelkie informacje na ten temat to pogłoski i przecieki, ale analizując kolejne doniesienia nie trudno odnieść wrażenia, że Google zamierza zasypać użytkowników i fanów marki masą nowości. Koncern daje sygnał, że – po tym jak zaszachowała go konwersacyjna sztuczna inteligencja ChatGPT – podejmuje wyzwanie w technologicznym wyścigu z OpenAI. Dowodem na to ma być inteligentny asystent – bot Bard, który ma pojawić się w kolejnej generacji smartfonów Pixel tej firmy. System, konkurencyjny względem ChatGPT, ma być dostępny w formie dedykowanego widgetu. Jak podaje branżowy serwis 9to5Google, Bard AI zostanie zintegrowany z Androidem, ale nie będą mogli jeszcze na tym etapie korzystać z niego użytkownicy urządzeń innych marek.

Czytaj więcej

Google wprowadza pierwszy składany smartfon. Ta technologia to porażka?

Niewątpliwie największą uwagę przykuwają sprzęty jakie zaprezentuje Google. Poza składanym smartfonem Pixel Fold, pierwszym tego typu urządzeniem tej marki (telefon w formie złożonej ma mieć 5,8-calowy wyświetlacz, zaś po rozłożeniu - 7,6-cali), koncern ma zaprezentować tablet. Tym samym, po nieudanych próbach zaistnienia na tym rynku w 2018 r., gigant powraca z tego typu urządzeniami. Omyłkowo sprzęt na chwilę pojawił się już nawet na japońskim Amazonie. Na razie wiadomo, że Google Pixel Tablet ma być dostępny w dwóch kolorach, a jego sercem będzie chip Tensor G2. Wersja 11-calowym ekranem, 8 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej może kosztować – wedle przecieków – ok. 600 euro. W sieci już pojawiły się informacje, że urządzenie, która ma obsługiwać rysiki z USI 2.0 oraz łączność Bluetooth 5,2 i Wi-Fi 6, ma być konkurentem dla iPadów.

Na Google I/O odbyć ma się także oficjalna prezentacja kolejnego systemu Android – tym razem to już 14-ta generacja. Eksperci nie spodziewają się rewolucji. W nowym oprogramowaniu ma być ulepszony i zaktualizowany interfejs użytkownika czy usprawniony system zarządzania baterią. Pojawi się również wsparcie dla łączności satelitarnej.