Aktualizacja: 23.02.2025 00:21 Publikacja: 05.05.2023 15:11
Elastyczne ekrany to na razie tylko nisza. Czy wejście Pixel Fold Google przełamie impas i zapoczątkuje prawdziwy boom?
Foto: Google, Twitter
Trudno dziś powiedzieć, że telefony z elastycznymi wyświetlaczami stały się wielkimi hitami. Stąd dziwić może zaangażowanie Google. Tym bardziej, że potentat w branży, Apple, wciąż z nieufnością spogląda na takie rozwiązanie, choć nieoficjalnie mówi się, że pracuje nad składanym iPhone`m).
Fakty są takie, że – gdy kilka lat temu debiutowały na rynku pierwsze „składaki” – wieszczono im wielką przyszłość. Prognozy rozminęły się jednak z rzeczywistością. Jak podają analitycy ABI Research, udział składanych, elastycznych ekranów na globalnym rynku smartfonów w 2021 r. to zaledwie 0,7 proc. I widać, że z tej niszy branży raczej trudno będzie się szybko wydobyć. W ub. r. takie telefony stanowiły bowiem mniej niż 2 proc. wszystkich sprzedanych na świecie. Nie oznacza to jednak, że nowatorski koncept nie przyjął się, a technologia ta znalazła się w ślepej uliczce. Jeszcze w 2016 r. wartość tego rynku – według różnych statystyk – sięgała 2,7 mld dol., a przewidywano, że w 2022 r. dojdzie do 15 mld dol. W praktyce ów poziom branża przebiła w 2021 r. Jak podaje Transparency Market Research, do roku 2031 rynek będzie wart już prawie 243 mld dol., a średnia dynamika wyniesie 33 proc. Już za dwa lata, wedle ekspertów KBV Research, uda się osiągnąć pułap przeszło 31 mld dol.
Rosja chwali się, że pomimo sankcji jej branża informatyczna poradziła sobie z trudnościami, zastąpiła zachodnie technologie własnymi i dalej się rozwija. Prawda jest inna.
Elon Musk może być o krok od uratowania swojej wartej 44 miliardy dolarów inwestycji w serwis X. Reklamodawcy wracają, a wycena firmy rośnie. „Najlepszą rzeczą, jaka mu się przydarzyła, było postawienie na Trumpa” – mówi jeden z ekspertów.
Waszyngton szuka ratunku dla chipowego potentata. Administracja prezydenta Donalda Trumpa liczy na kupno giganta przez rywala z Tajwanu. Mowa o TSMC, choć zainteresowany akwizycją ma być też amerykański Broadcom.
iHumanoid? Kolejne koncerny technologiczne planują produkcję wyglądających i zachowujących się jak ludzie robotów. To ogromny biznes przyszłości.
Producent iPhone’ów był jednym z wielu reklamodawców, (w tym Amazon, Disney, Comcast, Warner Bros. Discovery i IBM), którzy wstrzymali wydatki na reklamę na platformie X po kontrowersyjnych postach jej właściciela Elona Muska. Teraz wraca do serwisu.
Największy w Polsce producent hydrauliki siłowej, rozwijający nie tylko produkcję cywilną, ale i obronną, sprzedaż zagraniczną rozpoczął 35 lat temu.
Rosja chwali się, że pomimo sankcji jej branża informatyczna poradziła sobie z trudnościami, zastąpiła zachodnie technologie własnymi i dalej się rozwija. Prawda jest inna.
Pod koniec lutego rozpocznie się druga misja na Księżyc prywatnej firmy Intuitive Machines. Plan zakłada zbadanie bieguna południowego, na którym może znajdować się lód wodny, oraz umieszczenie satelity komunikacyjnego na orbicie księżycowej. Na Księżycu ma też powstać pierwsza w historii sieć komórkowa – Lunar Surface Communication System (LSCS) stworzona przez Nokię. Nokia wykorzysta tę samą technologię 4G/LTE, z której korzystają telefony komórkowe na Ziemi.
Dotychczasowy prezes Południowego Koncernu Węglowego Łukasz Deja został wybrany nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej - poinformowała największa spółka górnicza w kraju. Przed nowym prezesem wyzwania związanie z realizacją umowy społecznej z górnikami. Spółka w poprzednim roku przyniosła 3,6 mld zł straty. Gdyby nie pomoc publiczna, ta byłaby jeszcze większa.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Krystyna Piórkowska przekazała do Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie ponad półmetrowy srebrny puchar, który wylicytowała na aukcji w paryskim domu Christie’s.
Koncern z Cupertino szuka sposobu na zwiększenie przychodów. Kluczem może okazać się wprowadzany właśnie na rynek iPhone 16e, adresowany do użytkowników z mniej zasobnym portfelem.
W 2024 r. koncern Leonardo podpisał nowe zamówienia na ponad 20 mld euro. To wzrost o prawie 20 proc. w skali roku. Właściciel PZL Świdnik chwali się zyskiem w wysokości ponad 1,5 mld euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas