Bard ma posiadać zdolność nie tylko do odpowiedzi na nasze pytania, ale także do wyświetlania obrazów. W tym kontekście Google współpracuje z Adobe, dzięki czemu będzie umożliwiał generowanie grafik (użytkownicy będą mogli wybierać spośród szablonów, czcionek i obrazów stockowych, a także innych zasobów z biblioteki Express). AI zasilać ma też aplikacje z Google Workspace (m.in. dokumenty i arkusze – sztuczna inteligencja zrobi za nas prezentację i wypełni dokumenty), a nawet usługi muzyczne. W usłudze MusicLM (nowe narzędzie AI od Google) będzie można wiadomość tekstową zamienić w dźwięk. Jeśli ktoś organizuje przyjęcie, może po prostu wpisać: „spokojny jazz na kolację”, a narzędzie stworzy kilka wersji utworu, który spełni oczekiwania na tę okazję.

Google mocno stawia na AI. Bronią koncernu w rywalizacji z modelem GPT-4 ma być PaLM 2, który obsłuży ponad 100 różnych języków, uwzględniając niuanse związane z idiomami, czy grą słów, a do tego świetnie sprawdzi się w programowaniu i zadaniach matematycznych. Dostępne mają być cztery wersje PaLM 2, przy czym model Geco nie będzie wymagał do działania chmury.

Czytaj więcej

Google wprowadza tablet i składany smartfon. Android zyska sztuczną inteligencję

Jak już zapowiadaliśmy, Google potwierdził podczas konferencji uruchomienie najnowszej wersji systemu operacyjnego – Android 14, a także ogłosił premiery swoich sprzętów: smartfonów Pixel Fold, Pixel 7a oraz tabletu (Pixel Tablet). Koncern zaszyje AI we wszystkich swoich urządzeniach i usługach. W efekcie sztuczna inteligencja w smartfonach Google wykryje mowę, przeprowadzi transkrypcję dźwięku, poprawi cyfrową ochronę urządzenia, a nawet pomoże w edycji zdjęć. Ale Google rozwija też wiele innych projektów AI. Jednym z nich jest AlphaFold, system, który ma być używany do znalezienia lekarstwa na raka. Project Tailwind to z kolei nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które w rzeczywistości jest swoistym notatnikiem przyszłości – pomaga wyszukiwać informacje podczas pisania o nich. Użytkownicy mogą zadawać AI pytania i uzyskiwać pomocne odpowiedzi (dostępne są również przyciski m.in. „nowe pomysły” i „podsumowanie”). Na tym nie koniec.

Wśród nowości są innowacyjne funkcjonalności Map Google – chodzi o tzw. immersyjny widok tras w wybranych miastach. Ta nowa funkcja gromadzi w jednym miejscu wszystkie informacje, których może potrzebować użytkownik: szczegóły odnośnie ruchu, ścieżek rowerowych, skomplikowanych skrzyżowań, czy parkingów.