Reklama
Rozwiń

Unijny kaganiec na sztuczną inteligencję. Kontrola i oznaczanie

Bruksela proponuje internetowym gigantom dobrowolny kodeks praktyk w sprawie sztucznej inteligencji. To pierwsza taka inicjatywa w skali globalnej.

Publikacja: 06.06.2023 03:13

Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, uważa, że narzucenie AI pewnych rygorów nie ogra

Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, uważa, że narzucenie AI pewnych rygorów nie ograniczy innowacyjności

Foto: Angel Garcia / Bloomberg

Unia Europejskiej jest pierwszą jurysdykcją na świecie, która może wprowadzić przepisy regulujące stosowanie technologii sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence – AI).

Ustawę w tej sprawie Komisja Europejska zaproponowała już w 2021 roku, ale musiała ona przejść normalne procedury konsultacyjne i cały proces legislacyjny. Stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie ma być głosowane na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu, potem dojdzie do negocjacji z unijną radą (rządami państw członkowskich) i obie instytucje zdecydują wspólnie o ostatecznym kształcie nowego prawa. Przeciągające się negocjacje, ale także fakt, że od momentu ostatecznych uzgodnień do wejścia nowego prawa w życie upłyną jeszcze dwa lata, oznacza, że sztuczna inteligencja w UE byłaby regulowana dopiero od końca 2025 roku.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Globalne Interesy
Noclegowy gigant w kryzysie? Protesty i „aplikacja do wszystkiego"
Globalne Interesy
Ślub multimiliardera budzi kontrowersje. Protesty w Wenecji
Globalne Interesy
USA mogą wyłączyć Europę? Cyfrowy „guzik" Donalda Trumpa rozpala wyobraźnię
Globalne Interesy
Tesle bez kierowcy na drogach – i od razu problemy. Niepokojące nagrania
Globalne Interesy
USA oskarżają: Deepseek próbował nielegalnie zdobyć chipy i wspiera chińską armię