„Nie weźmie łapówki”. W Rosji chcą wprowadzić sztuczną inteligencję do urzędów

Prezes największego banku Rosji proponuje, by sztuczna inteligencja została wprowadzona do rosyjskich urzędów. Dlaczego? Bo jej największym, w ocenie Rosjanina, atutem jest to, że nie żąda i nie bierze łapówek.

Publikacja: 15.06.2023 17:28

Korupcja jest olbrzymim problemem Rosji. Sztuczna inteligencja mogłaby stać się lekarstwem

Korupcja jest olbrzymim problemem Rosji. Sztuczna inteligencja mogłaby stać się lekarstwem

Foto: AdobeStock

Herman Gref, prezes Sbierbanku, zaproponował wprowadzenie systemów sztucznej inteligencji do administracji publicznej, zaznaczając, że AI „nie rozumie, po co brać łapówki”. - Sztuczna inteligencja (AI) mogłaby podejmować pewne decyzje w administracji publicznej - podkreślił Gref na sesji SPIEF (tzw. rosyjskie Davos) „Administracja publiczna: między ludźmi a danymi”.

Gref zauważył, że w administracji publicznej istnieją dwie składowe, z których jedna opiera się na analizie danych. Podczas analizy danych sztuczna inteligencja ma przewagę; jej siłą jest to, że „nie rozumie, gdzie i po co brać łapówkę, po co chować ją pod stół, żeby odpoczęła tam przez parę miesięcy”. - Oczywiście takie decyzje powinny być oddane najbardziej zautomatyzowanym systemom decyzyjnym - powiedział prezes Sbierbanku.

Czytaj więcej

Rosja szuka specjalistów od ChatGPT, choć oficjalnie tam nie działa

Gref dodał, że społeczeństwem nie da się zarządzać, podejmując jedynie racjonalne decyzje; należy wziąć pod uwagę, że ludzie działają pod wpływem „czynników społecznych, poznawczych i emocjonalnych”. - To jest część, w której zastąpienie człowieka jest dość trudne i w ogóle nie jest konieczne” - dodał bankier.

Rosyjskiej AI brakuje sprzętu

Zdaniem Grefa w przyszłości pojawią się systemy automatycznego podejmowania decyzji oparte na danych, a ludzie będą koncentrować się na obszarach, „w których konieczne będzie określenie wyznaczania celów oraz uwzględnienie potrzeb i właściwości społecznych, emocjonalnych i poznawczych człowieka”.

W rozmowie z gazetą RBK szef Sbierbanku powiedział, że technologie sztucznej inteligencji stały się już „uniwersalnym narzędziem, takim jak elektryczność”. Według Grefa dla rozwoju AI w Rosji istnieje obecnie jedyne ograniczenie związane ze sprzętem. Technologia jest w 100 procentach zlokalizowana w Rosji, a opóźnienie w stosunku do zagranicy „nie jest już obliczane latami”.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji