Czy to zaginiony Titan? Odnaleziono szczątki koło wraku Titanica

Amerykańska straż przybrzeżna ogłosiła, ze prawdopodobnie szczątki łodzi Titan zostały odkryte w obszarze poszukiwań w pobliżu wraku Titanica.

Publikacja: 22.06.2023 18:10

Titan miał bezpiecznie zanurzać się do głębokości 4 km. Kadlub zbudowano z grubego włókna węglowego

Titan miał bezpiecznie zanurzać się do głębokości 4 km. Kadlub zbudowano z grubego włókna węglowego z elementami tytanowymi

Foto: OceanGate

Pojawiają się pierwsze analizy zdjęć szczątków prawdopodobnie łodzi Titan. Eksperci wskazują iż widać na nich ramę konstrukcji i tylną osłonę kadłuba. O znalezieniu szczątków zaginionej łodzi podwodnej w miejscu poszukiwań, mówił także przyjaciel pasażerów David Mearns - wynika z informacji BBC."

Wciąż nie ogłoszono więcej informacji, eksperci analizują otrzymywane z dna dane. Łódź Titan zaginęła w niedzielę podczas rejsu turystycznego do wraku Titanica. Według szacunków ekspertów dzisiaj około godz. 13 na pokładzie miał się skończyć tlen, o ile wcześniej nie doszło do poważniejszych uszkodzeń kadłuba. Podejrzewano też, iż na pokładzie mógł wybuchnąć pożar lub wysiadło zasilanie.

Amerykańska agencja Associated Press określiła komunikat straży przybrzeżnej jako "potencjalny przełom" w poszukiwaniach podwodnej łodzi Titan.

Straż przybrzeżna podała, że na szczątki łodzi leżące na dnie morskim w pobliżu wraku Titanica natrafił zdalnie sterowany pojazd ROV z Horizon Arctic, kanadyjskiego statku handlowego, który przybył zeszłej nocy w pobliżu miejsca wraku Titanica. Był załadowany sprzętem pomocniczym, a także przewoził zdalnie sterowany pojazd podwodny Odysseus 6k, który może osiągnąć głębokość 6 km. Może być również używany do wydobywania przedmiotów z dna oceanu.

Widoczność przy dnie jest ograniczona tylko do kilku metrów. Poszukiwanie jest tym trudniejsze, że w razie utraty zasilania, silne prądy podwodne mogły przemieścić Titana nawet 30 km.

Czytaj więcej

Okręty, samoloty, roboty, batyskafy... Tak wyglądają poszukiwania Titana


Komunikat jest bardzo ogólnikowy, wskazuje na znalezienie szczątków, choć dno w tym rejonie jest bardzo zaśmiecone. Eksperci zwracają uwagę, że Titan mógł ulec implozji w wyniku awarii kadłuba, tylko taki scenariusz mógłby wyjaśnić szczątki rozrzucone na dużym obszarze.

- To sugeruje, że Titan mógł implodować pod ogromnym ciśnieniem wody morskiej, gdy był w drodze na dno - ocenia Sir James Burnell-Nugent, były głównodowodzący Floty Królewskiej Marynarki Wojennej w rozmowie ze Sky News.

Na pokładzie znajdował się operator łodzi (szef firmy OceanGate, do której należy Titan Stockton Rush) i czterech specjalistów misji – termin, którego firma używa dla swoich pasażerów. Byli to 58-letni Hamish Harding, brytyjski miliarder i podróżnik, emerytowany komandor francuskiej marynarki wojennej Paul-Henry Nargeolet, uważany za jednego z czołowych ekspertów od Titanica, a także pakistański biznesmen Shahzada Dawood z synem. OceanGate oferował misje do wraku Titanica za 250 tys. dol. od uczestnika.

O godzinie 22 przewidziano konferencję prasową, na której mają być podane wyniki badania znalezionego pola szczątków.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji