Kto najwięcej zarobił na świecie na kryptowalutach? Jest lista 22 miliarderów

Na całym świecie jest mniej niż dwa tuziny ludzi, którzy zarobili co najmniej 1 mld dol. inwestując w wirtualne waluty - wynika z raportu Henley & Partners.

Publikacja: 06.09.2023 14:40

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut sięgała zaś w środę 1,04 bln dol., z czego 501 mld dol. przyp

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut sięgała zaś w środę 1,04 bln dol., z czego 501 mld dol. przypadało na bitcoina

Foto: AdobeStock

Na świecie klub kryptowalutowych miliarderów liczy tylko 22 osoby, z czego sześciu stało się miliarderami dzięki inwestycjom w bitcoiny - wynika z raportu firmy doradczej Henley & Partners. W raporcie tym nie podano jednak nazwisk owych kryptowalutowych krezusów.

Bilion dolarów w kryptowalutach

Z wyliczeń analityków Henley & Partners wynika również, że na świecie jest 178 osób, które zgromadziły aktywa kryptowalutowe o wartości od 100 mln dol.do 1 mld dol. Z czego 78 posiada portfele bitcoinowe o takiej wartości. 

Milionerów jest natomiast 88,2 tys., z czego 40,5 tys. to milionerzy bitcoinowi. Tymczasem liczba osób posiadających kryptowaluty na całym świecie wynosi około 425 mln.

Czytaj więcej

Górnicy kryptowalut przerzucili się na sztuczną inteligencję. Mają wielką moc

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut sięgała zaś w środę 1,04 bln dol., z czego 501 mld dol. przypadało na bitcoina, 196 mln dol. na ethereum, a blisko 83 mld dol. na tether.

Kraje przyjazne dla kryptowalut

Firma Henley & Partners, wraz z raportem o kryptowalutowych milionerach i miliarderach, opublikowała również zestawienie Crypto Adoption Index pokazujące, które kraje są najbardziej przyjazne dla osób inwestujących w wirtualne waluty. Uwzględniła w nim  czynniki takie jak: środowisko regulacyjne, system podatkowy, innowacyjność technologiczną danego kraju oraz to, jak popularne są tam kryptowaluty. Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Singapur z 50,2 pkt.  Na kolejnych pozycjach uplasowały się: Szwajcaria, ZEA, Hongkong, USA, Australia, Wielka Brytania, Kanada, Malta i Malezja. Polska nie została uwzględniona w tym zestawieniu, choć na 15. pozycji znalazła się Austria, na 24. Turcja, a na 25. Czarnogóra.

Milionerzy z kryptowalutami rozważają emigrację

Juerg Steffen, prezes firmy Henley & Partners, stwierdził, że wielu krytpowalutowych inwestorów, przedsiębiorców i traderów rozważa różne strategie migracji na wypadek zaostrzania regulacji dotyczących kryptowalut w ich krajach. (Henley & Partners zajmuje się doradztwem przy migracjach osób bogatych).

- W ciągu ostatnich sześciu miesięcy widzieliśmy znaczący wzrost zapytań od milionerów kryptowalutowych chcących chronić się przed ewentualnymi przyszłymi zakazami "wydobycia" lub handlu kryptowalutami w ich krajach oraz chcących ograniczyć ryzyko związane z agresywną polityką fiskalną traktującą aktywa cyfrowe jako źródło dochodów - powiedział Steffen.

Na świecie klub kryptowalutowych miliarderów liczy tylko 22 osoby, z czego sześciu stało się miliarderami dzięki inwestycjom w bitcoiny - wynika z raportu firmy doradczej Henley & Partners. W raporcie tym nie podano jednak nazwisk owych kryptowalutowych krezusów.

Bilion dolarów w kryptowalutach

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Sukces misji nowej rakiety Ariane 6. Niezwykły świetlisty krąg widziany z Polski
Globalne Interesy
Apple dyskryminuje i zdziera z polskich użytkowników? Może go to słono kosztować
Globalne Interesy
ChatGPT zablokowany w Chinach. To już technologiczna wojna na całego
Globalne Interesy
Powtórka z internetowej bańki i krachu? „AI washing” przybiera szokujące rozmiary
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Globalne Interesy
Inauguracyjny lot giganta w kosmos. Ma polskie oczy
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą