Szybkie superkomputery są wykorzystywane przez naukowców i badaczy w firmach technologicznych oraz laboratoriach do modelowania i tworzenia symulacji z wykorzystaniem wielkich baz danych. Pomagają tworzyć terapie, przewidywać zjawiska klimatyczne, kierunki rozprzestrzeniania się chorób, tworzyć systemy AI, ale też mają szerokie zastosowania militarne.
Najbardziej znanym zestawieniem najszybszych superkomputerów na świecie jest lista TOP500, która jest publikowana dwa razy w roku – w listopadzie i czerwcu. Jest to najbardziej pożądany i poszukiwany ranking najlepszych takich maszyn.
W rozmowie z chińskim dziennikiem „South China Morning Post” Jack Dongarra, profesor na University of Tennessee, a także współzałożyciel listy TOP500, powiedział, że Chiny mają obecnie trzy superkomputery nowej generacji mimo amerykańskich sankcji.
Czytaj więcej
Ogromne moce obliczeniowe komputerów kwantowych można było dotąd wykorzystać tylko w ekstremalnie chłodzonych laboratoriach. Wiele wskazuje, że takie maszyny za kilka lat upowszechnią się na rynku.
Sankcje zabraniają Chinom dostępu do produkcji czipów i innych wrażliwych technologii. Obecnie obowiązuje zakaz importu najnowocześniejszych technologii, które mogą mieć zastosowania wojskowe lub wywiadowcze, w tym sztucznej inteligencji.