Przecięte transkontynentalne kable pod Morzem Czerwonym. Kolejny atak Hutich?

Uszkodzenie krytycznej infrastruktury doprowadziło do wielkich zakłóceń w łączności i zmusza sieci telekomunikacyjne oraz dostawców internetu do awaryjnego przekierowywania ruchu. Za atakiem na kable stoją najpewniej jemeńscy rebelianci Huti.

Publikacja: 04.03.2024 15:39

Po atakach na statki Huti znaleźli kolejny cel. Przecięcie kabla pod Morzem Czerwonym doprowadziło d

Po atakach na statki Huti znaleźli kolejny cel. Przecięcie kabla pod Morzem Czerwonym doprowadziło do poważnych zakłóceń w łączności

Foto: Bloomberg

Hongkońska firma telekomunikacyjna HGC Global Communications poinformowała, że podmorskie kable przebiegające pod Morzem Czerwonym zostały uszkodzone. Według HGC należące do czterech głównych sieci telekomunikacyjnych kable zostały przecięte i spowodowało to znaczące utrudnienia w sieciach komunikacyjnych, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Paraliż telekomunikacyjny

W poniedziałkowym oświadczeniu cytowanym przez CNN HGC oszacowało, że uszkodzenie infrastruktury miało wpływ na 25 proc. ruchu między Azją a Europą oraz na Bliskim Wschodzie. Przepływ danych jest przekierowywany, by zminimalizować zakłócenia. Hongkońska firma nie podała, w jaki sposób uszkodzono kable ani kto jest za to odpowiedzialny.

Czytaj więcej

Izrael kupił psy-roboty do walk w Gazie. Z tą bronią Hamas sobie nie poradzi

Podejrzani nasuwają się jednak sami, gdyż do uszkodzenia doszło kilka tygodni po tym, jak oficjalny rząd Jemenu ostrzegł przed możliwością ataku na kable ze strony wspieranych przez Iran partyzantów Huti. Huti już zdążyli wywrzeć wpływ na światową gospodarkę poprzez ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym, co spowolniło ruch w światowym łańcuchu dostaw.

Czytaj więcej

Finansowy dramat Kanału Sueskiego. Winne ataki Huti

Również izraelski serwis informacyjny Globes sugerował odpowiedzialność Huti za atak na kable. Sami Huti zaprzeczają, by mieli cokolwiek wspólnego z atakiem na infrastrukturę telekomunikacyjną. 

- Nie mamy zamiaru skupiać się na kablach morskich zapewniających dostęp do internetu krajom w regionie – powiedział przywódca partyzantki Abdel Malek al.-Houthi.

Uszkodzeniom uległy Europe India Gateway łącząca Europę, Bliski Wschód i Indie, a także system kabli łączący Azję Południowo-Wschodnią z Europą poprzez Egipt.

Globalne Interesy
20 lat więzienia i 100 mln dol. grzywny. W USA chcą zablokować DeepSeeka i chińską AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Globalne Interesy
Unia Europejska chce stworzyć rywala dla DeepSeeka i ChatGPT. Ale bez Polski
Globalne Interesy
To on stoi za DeepSeekiem i rzuca wyzwanie USA. Kto w Chinach buduje systemy AI?
Globalne Interesy
„Istotne dowody”. Chińska rewolucyjna technologia w cieniu podejrzeń
Globalne Interesy
Chińczycy mają już coś lepszego, niż budzący postrach w USA DeepSeek. Co potrafi Qwen?