Celem przedsięwzięcia jest pozyskiwanie helu-3. To tzw. izotop księżycowy, który miałby posłużyć jako paliwo przyszłości. Ten lekki, stabilny izotop helu z dwoma protonami i jednym neutronem, na Ziemi występuje niezwykle rzadko, choć jest – szczególnie dla przemysłu zbrojeniowego, czy medycznego – niezbędny. Wykorzystuje się go m.in. w obrazowaniu medycznym (rezonans magnetyczny), informatyce kwantowej, czy astrofizyce.

Izotop cenniejszy niż złoto

Dostępność helu-3 na naszej planecie szacuje się na 1,37 części na milion w stosunku do całego helu. W dużych ilościach występuję on natomiast właśnie na Księżycu – jest go nawet 100 milionów razy więcej niż na Ziemi. Stąd ceny księżycowego izotopu są kosmiczne. Ledwie litr kosztuje 2,5 tys. dol. Niewielki globalny rynek helu-3 wart był w 2022 r. ok. 378 mln dol. Według analityków w 2032 r. będzie to już poziom niemal 890 mln dol. Prognozy te mogą stać się jednak nieaktualne dzięki przedsięwzięciu Interlune.

Czytaj więcej

Sonda Psyche wystartowała do sezamu. Asteroida warta 10 biliardów dolarów

Jak twierdzi Rob Meyerson, jeden z założycieli start-upu i były prezes Blue Origin, na Księżyc wysłany zostanie specjalny pojazd wydobywczy. I stanie się to już w ramach jednej z nadchodzących komercyjnych misji wspieranych przez NASA. W rozmowie z „Ars Technica” nie zdradził szczegółów lotu, ale wyjawił, iż plan jego firmy zakłada utworzenie pilotażowej instalacji na Księżycu w ciągu czterech najbliższych lat. Wydobycie ruszyłoby w tym scenariuszu na przełomie dekad.

Wielkie nazwiska wesprą kopalnię na Księżycu

Za innowacyjnym przedsięwzięciem kryje się grupa ekspertów z branży, w tym główny architekt Blue Origin Gary Lai, czy Harrison H. Schmitt, astronauta Apollo 17. Na pokładzie start-upu jest też James Antifaev, który pracował dla koncernu Alphabet nad balonem Loon (chodziło o budowę sieci internetowej, odpowiednik rozwijanego przez Elona Muska satelitarnego projektu Starlink). Interlune na razie zbiera fundusze. Ostatnio zainwestowały w niego 18 mln dol. fundusze VC, w tym Seven Seven Six, firma założona przez Alexisa Ohaniana, współtwórcę Reddit.