Największy na świecie producent chipów na potrzeby sztucznej inteligencji korzysta ze swej niemal monopolistycznej pozycji (firma ma według różnych danych 80–95 proc. rynku procesorów graficznych – GPU). Tymczasem zainteresowanie tym sektorem osiągnęło gigantyczny poziom po pojawieniu się konwersacyjnej AI ChatGPT w końcu ubiegłego roku i jej wielkim sukcesie. Wówczas kapitalizacja Nvidii sięgała „tylko” 420 mld dol. Teraz to blisko 2,8 bln dol. po wzroście, który tylko w tym roku wyniósł blisko 140 proc. Przed kalifornijską firmą pod względem wartości plasują się już tylko dwaj technologiczni giganci – Microsoft (3,1 bln dol.) i Apple (2,95 mld dol.). Ten ostatni powinien dać się wyprzedzić już niebawem – przespał rewolucję AI, a jego sprzedaż na kluczowym rynku chińskim znacznie spadła.
Ile może być warta Nvidia? 10 bln dolarów na horyzoncie
Tymczasem Nvidia idzie jak burza. Zwiększyła kwartalne zyski w skali roku siedmiokrotnie do 14,88 mld dol. przy 26,04 mld dol. przychodów. Miliarder Elon Musk zapowiedział właśnie, że zamierza wykorzystać najnowocześniejsze procesory graficzne koncernu do stworzenia superkomputera, który będzie trenował kolejne wersje jego generatywnej sztucznej inteligencji Grok. Sprzedaż Nvidii mają wspierać zaprezentowane w marcu rewolucyjne, procesory Blackwell (z 20 petaflopów mocy obliczeniowej, pięć razy więcej niż poprzednicy), które pozwolą na tworzenie dużych modeli językowych o bilionach parametrów, a także popyt ze strony szybko rosnącej liczby centrów przetwarzania danych. Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang przekonuje, że obecny sprzęt w centrach danych o wartości 1 biliona dolarów będzie musiał zostać zastąpiony chipami AI, a potencjał takich centrów podwoi się w ciągu pięciu lat.
Czytaj więcej
Jak to się stało, że Polak stworzył giganta wycenianego wyżej niż Meta czy Google, rozdającego karty w branży AI, a nad Wisłą mało kto o nim słyszał?
Nie musi więc wcale szokować, że Beth Kindig, analityczka I/O Fund, przedstawiła prognozę mówiącą, że kapitalizacja Nvidii dojdzie do 2030 r. do poziomu 10 bln dol. (obecnie najdroższa na świecie firma Saudi Aramco jest warta 7,2 bln dol.).
Kim jest Jensen Huang?
Nvidię założyli w 1993 r. Jensen Huang, Curtis Priem i Chris Malachowsky przy wsparciu funduszu Sequoia Capital z Doliny Krzemowej. Posiadający polskie korzenie Malachowsky odegrał ważną rolę w rozwoju koncernu, kierując działami IT i wszystkimi aspektami inżynierii produktów firmy (dysponuje 40 patentami). Ale liderem i twarzą firmy jest dyrektor generalny Jensen Huang.