Ta technologia zjednoczyła muzyków grup ABBA i Radiohead. Idą z nią walczyć

Aż 13,5 tys. muzyków, pisarzy czy aktorów podpisało list ze sprzeciwem przeciwko wykorzystywaniu pracy twórców do trenowania sztucznej inteligencji. Boją się, że jej późniejsze „dzieła” mogą twórczość ludzi po prostu zastąpić.

Aktualizacja: 23.10.2024 22:43 Publikacja: 23.10.2024 16:35

Björn Ulvaeus z grupy ABBA (piewszy z lewej) jest jednym ze znanych muzyków, którzy podpisali list z

Björn Ulvaeus z grupy ABBA (piewszy z lewej) jest jednym ze znanych muzyków, którzy podpisali list ze sprzeciwem wobec wykorzystywania ich utworów do trenowania sztucznej inteligencji

Foto: AFP

Wśród osób, które podpisały list są pisarze, jak Kazuo Ishiguro czy aktorzy Julianne Moore, Kevin Bacon, a także muzycy. Zrobili to m.in. Björn Ulvaeus z grupy ABBA, Robert Smith z The Cure, Thom Yorke i cały zespół Radiohead oraz kompozytorzy John Rutter i Max Richter.

Dlaczego artyści boją się AI?

To najnowsza inicjatywa ostrzegająca przed eksploatacją czyjejś twórczości do trenowania algorytmów. Te mogą taśmowo produkować obrazy, muzykę i teksty po przeszkoleniu na ogromnych zasobach dzieł stworzonych przez człowieka. „Nielicencjonowane wykorzystanie dzieł twórczych do szkolenia generatywnej AI stanowi poważne, niesprawiedliwe zagrożenie dla środków do życia osób stojących za tymi dziełami i nie może być dozwolone” — czytamy w oświadczeniu.

Kolejny już tego typu list jest efektem sporów prawnych między twórcami, a firmami technologicznymi w zakresie trenowania modeli sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT. Kilku artystów wypowiedziało się już krytycznie na temat wykorzystania AI w swoich dziedzinach, w tym Nick Cave, który wcześniej nazwał pisanie piosenek przez ChatGPT „groteskową kpiną z tego, czym jest bycie człowiekiem” i określił wpływ sztucznej inteligencji na muzykę jako „niewiarygodnie niepokojący”.

Czytaj więcej

Wielki protest gwiazd muzyki przeciw sztucznej inteligencji. „Może ich zastąpić"

Na początku tego roku ponad 200 artystów – w tym Stevie Wonder, Billie Eilish, Nicki Minaj, R.E.M. – podpisało list otwarty przygotowany przez organizację non-profit Artist Rights Alliance. Wzywają w nim firmy technologiczne, deweloperów, platformy cyfrowe do zaprzestania używania AI „w celu naruszania i dewaluowania praw artystów-ludzi”.

„Nie popełnijcie błędu: wierzymy, że przy odpowiedzialnym użyciu AI ma ogromny potencjał do rozwijania ludzkiej kreatywności w sposób, który umożliwia rozwój i wzrost nowych doświadczeń dla fanów muzyki na całym świecie. Niestety, niektóre platformy i deweloperzy wykorzystują AI do sabotowania kreatywności i podważania artystów, autorów tekstów piosenek, muzyków i posiadaczy praw autorskich" - czytamy.

Którzy artyści bronią sztucznej inteligencji?

Jednak pojawiają się też głosy przeciwne. Kanadyjska artystka Grimes, znana też z bycia ex partnerką Elona Muska i matką jego dzieci (prawdopodobnie trójki) uważa, że serwisy streamingowe, takie jak Spotify, powinny mieć oddzielną sekcję poświęconą piosenkom wygenerowanym przez AI. Sama nawet zachęcała fanów do używania jej głosu w takich produkcjach, czego nie będzie ścigała prawnie. Dodała również, że podzieliłaby się tantiemami za utwory generowane przez AI z wykorzystaniem jej głosu, które odniosłyby sukces.

Czytaj więcej

Była partnerka Muska oddaje swój głos sztucznej inteligencji. Chce coś w zamian

Z kolei DJ David Guetta nie tylko popiera wykorzystanie narzędzi AI w muzyce, sam ma już na koncie takie utwory. Nile Rodgers, który produkował albumy Madonny, Rolling Stones czy Depeche Mode powiedział Euronews Culture, że choć używanie wokali generowanych przez AI do kopiowania brzmienia innej osoby jest „okropne”, używanie algorytmów i takich narzędzi do „artystycznego wyrażania siebie i tworzenia lepszej muzyki jest fantastyczne”.

Wśród osób, które podpisały list są pisarze, jak Kazuo Ishiguro czy aktorzy Julianne Moore, Kevin Bacon, a także muzycy. Zrobili to m.in. Björn Ulvaeus z grupy ABBA, Robert Smith z The Cure, Thom Yorke i cały zespół Radiohead oraz kompozytorzy John Rutter i Max Richter.

Dlaczego artyści boją się AI?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
To miał być biznes stulecia. Przerażeni klienci upadającej technologicznej gwiazdy
Globalne Interesy
Latające samochody wyjeżdżają na drogi. Ruszyła budowa wielkiej fabryki
Globalne Interesy
Rekordowe kwoty za domeny. Teraz na zakupy ruszył technologiczny gigant
Globalne Interesy
Trump wesprze Muska i sztuczną inteligencję. Ale może pójść na wojnę z Google
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Globalne Interesy
AI łamistrajkiem. W tej firmie może zastąpić protestujących pracowników
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje