Aktualizacja: 21.03.2025 15:33 Publikacja: 03.03.2025 14:32
Donald Trump mógłby znieść ograniczenia nałożone na eksport zaawansowanych chipów m.in. do Polski. W tej sprawie interweniował Microsoft
Foto: Bloomberg
Wykluczenie przez USA naszego kraju z grona zaufanych partnerów i nałożenie restrykcji na eksport najbardziej zaawansowanych amerykańskich półprzewodników do Polski był dla Warszawy jak policzek. Regulacje wdrożone przez poprzedniego prezydenta Joe Bidena nakładają ograniczenie sprzedaży liczone mocą przetwarzania GPU na poziomie 50 tys. chipów w dwuletniej perspektywie (zakwalifikowano nas do tzw. grupy państw Tier 2). A to może poważnie ograniczyć realizację naszych ambicji w zakresie rozwoju technologii AI. Co ważne, obostrzeń tych – mimo potężnych kontrowersji – nie zdjęła z nas też administracja obecnego prezydenta. Polska zyskała jednak potężnego sojusznika w walce o likwidację embarga.
Międzynarodowa organizacja Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), odpowiedzialna za przyznawanie domen w sieci, podjęła decyzję, która uderzy w ponad 100 tys. rosyjskich stron internetowych.
Sztuczna inteligencja od Marka Zuckerberga wreszcie pojawi się w Europie. Nowa funkcja właśnie startuje. Na mapie, gdzie działać ma asystent Meta AI, jest i nasz kraj. Ale Polacy mogą nie być zadowoleni.
Jest najbogatszym człowiekiem. Mógł pozostać wizjonerem technologii i biznesu, ale było mu mało. Teraz zbiera żniwo swej ideologicznej krucjaty. Rośnie liczba ataków na auta, ładowarki i salony Tesli. Hakerzy zaś uderzyli w X.
Amerykański gigant internetowy kupuje start-up Wiz. Za firmę, specjalizującą się w bezpieczeństwie chmurowym, zapłacił właśnie 32 mld dol. Transakcja ma dać Google'owi rynkową przewagę.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W USA znajdują się warte co najmniej 8,4 mld dolarów metale ziem rzadkich, które są kluczowe w produkcji od elektroniki przez magnesy po panele fotowoltaiczne - ustalili naukowcy. Zalegają na... składowiskach popiołów węglowych przy elektrowniach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA przekonuje, że Rosja i Ukraina są bliskie zawarcia porozumienia o pełnym zawieszeniu broni.
Jury zakończonego kilka dni temu festiwalu filmów turystycznych w Maniwie w Japonii nagrodziło srebrem film prezentujący atrakcje Wisły. Spot wyprodukowany na zlecenie Urzędu Miejskiego w Wiśle ma już na koncie kilkanaście nagród.
Dwa nowe raporty – Climate Central i Światowej Organizacji Meteorologicznej – ujawniają niepokojące rekordy dotyczące zmian klimatu wywołanych działalnością człowieka. Autorzy alarmują: konsekwencje braku przeciwdziałania będą coraz bardziej dotkliwe.
Jak informuje „Financial Times”, Stany Zjednoczone mają przymierzać się już do podpisania z Ukrainą umowy w sprawie dostępu do surowców mineralnych. Brytyjski dziennik twierdzi, że ma być ona dużo szersza niż ta, której nie podpisano ze względu na kłótnię, do której doszło w lutym między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu.
Zbyt dobrze zna historię imperium. Zbyt mocno pachnie mu jego osobista sytuacja losami Mikołaja II. Też wojna, też stagnacja. Niepokoje.
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia grypa czy pryszczyca, a także najwyższe ceny energii, to stała lista obaw sektora spożywczego.
„Georges Blanc” to najstarsza gwiazdkowa restauracja na świecie. Pierwszą gwiazdkę w przewodniku Michelin zdobyła w 1929 roku. W 1981 roku otrzymała trzecią – i właśnie ją straciła, po 44 latach. „Nie spodziewaliśmy się tego” – skomentował szef kuchni restauracji „Georges Blanc”.
Rada Federacji (Bundesrat) zatwierdziła w piątek zmianę konstytucji Niemiec, znoszącą ograniczenia budżetowe w wydatkach na obronność i bezpieczeństwo oraz umożliwiającą zwiększenie inwestycji w infrastrukturę. Za zmianą Ustawy Zasadniczej głosowało 53 z 69 członków Bundesratu. Wymagana większość dwóch trzecich wynosi 46 głosów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas