Jak podaje Komisja Europejska w komunikacie, nowa strategia ma prosty cel – „uczynić Unię Europejską światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji”. Tyle że do tej pory UE była tym regionem, który m.in. wdrażając bardzo restrykcyjne przepisy, wypisał się z globalnego wyścigu AI. Prym w tej dziedzinie wiodą dziś Chiny i USA. Czy Europa może znów włączyć się do tej rywalizacji?
Co robić, by w AI wygrać z Ameryką?
Ogłoszony właśnie tzw. Plan Działania dla Kontynentu AI (ang. AI Continent Action Plan) wyznaczył pięć filarów, na których Bruksela chce budować siłę technologiczną regionu. Chodzi o inwestycje w infrastrukturę, wykorzystanie danych, ale też wdrożenia sektorowe, rozwój kompetencji, a przede wszystkim uproszczenie regulacji. To dokładnie takie same cele, jakie ledwie wczoraj ogłosił OpenAI. Firma, będąca jednym z liderów branży AI na świecie, jest w trakcie europejskiego tournée, w którym przekonuje decydentów do złagodzenia AI Act i wdrożenia projektów, które pozwolą UE powalczyć w globalnym wyścigu technologicznym. „Wzywamy UE do zresetowania i ponownego przemyślenia podejścia do regulowania AI” – zaapelowało OpenAI. Chris Lehane, wiceprezes OpenAI, z taką misją przyjechał nad Wisłę. Ale Polska to pierwszy kraj na jego liście.
Czytaj więcej
W UE powstały już firmy, które mają potencjał, by rzucić wyzwanie OpenAI czy Google Gemini. Dziel...
KE najwyraźniej wczytała się w głosy płynące od ekspertów i teraz deklaruje, że Stary Kontynent musi jak najskuteczniej wykorzystać możliwości, jakie daje AI. Polska, która objęła przewodnictwo w Radzie UE, jest zdania, że ogłoszony plan ma potencjał, by wzmocnić konkurencyjność i suwerenność technologiczną UE. Czy nasz kontynent zyska szansę na objęcie pozycji światowego lidera w dziedzinie odpowiedzialnej, innowacyjnej oraz inkluzywnej sztucznej inteligencji?
– Priorytetem polskiej prezydencji w UE jest przyspieszenie inwestycji i wzmocnienie rozwoju AI. Bardzo się cieszę, że Komisja Europejska wspólnie z nami wypracowała plan, który jest kolejnym etapem w budowaniu „Kontynentu AI” – komentuje wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Rząd chce do prac nad budową europejskiej siły AI włączyć przedsiębiorców, naukowców i organizacje pozarządowe.