Unia Europejska włączy się do wyścigu AI. Jest plan, jak gonić Amerykę

Komisja Europejska ogłosiła właśnie skoordynowany plan działań w sprawie sztucznej inteligencji. OpenAI dopiero co wytknął Brukseli zbyt restrykcyjne przepisy, które hamują rozwój AI. Teraz UE odpowiada dodaniem gazu.

Publikacja: 09.04.2025 14:36

Flaga Unii Europejskiej przed budynkiem PE. Unia musi przyspieszyć w AI

Flaga Unii Europejskiej przed budynkiem PE

Flaga Unii Europejskiej przed budynkiem PE. Unia musi przyspieszyć w AI

Foto: Adobe Stock

Jak podaje Komisja Europejska w komunikacie, nowa strategia ma prosty cel – „uczynić Unię Europejską światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji”. Tyle że do tej pory UE była tym regionem, który m.in. wdrażając bardzo restrykcyjne przepisy, wypisał się z globalnego wyścigu AI. Prym w tej dziedzinie wiodą dziś Chiny i USA. Czy Europa może znów włączyć się do tej rywalizacji?

Co robić, by w AI wygrać z Ameryką?

Ogłoszony właśnie tzw. Plan Działania dla Kontynentu AI (ang. AI Continent Action Plan) wyznaczył pięć filarów, na których Bruksela chce budować siłę technologiczną regionu. Chodzi o inwestycje w infrastrukturę, wykorzystanie danych, ale też wdrożenia sektorowe, rozwój kompetencji, a przede wszystkim uproszczenie regulacji. To dokładnie takie same cele, jakie ledwie wczoraj ogłosił OpenAI. Firma, będąca jednym z liderów branży AI na świecie, jest w trakcie europejskiego tournée, w którym przekonuje decydentów do złagodzenia AI Act i wdrożenia projektów, które pozwolą UE powalczyć w globalnym wyścigu technologicznym. „Wzywamy UE do zresetowania i ponownego przemyślenia podejścia do regulowania AI” – zaapelowało OpenAI. Chris Lehane, wiceprezes OpenAI, z taką misją przyjechał nad Wisłę. Ale Polska to pierwszy kraj na jego liście.

Czytaj więcej

Europa się budzi. Te firmy rzuciły wyzwanie Ameryce

KE najwyraźniej wczytała się w głosy płynące od ekspertów i teraz deklaruje, że Stary Kontynent musi jak najskuteczniej wykorzystać możliwości, jakie daje AI. Polska, która objęła przewodnictwo w Radzie UE, jest zdania, że ogłoszony plan ma potencjał, by wzmocnić konkurencyjność i suwerenność technologiczną UE. Czy nasz kontynent zyska szansę na objęcie pozycji światowego lidera w dziedzinie odpowiedzialnej, innowacyjnej oraz inkluzywnej sztucznej inteligencji?

– Priorytetem polskiej prezydencji w UE jest przyspieszenie inwestycji i wzmocnienie rozwoju AI. Bardzo się cieszę, że Komisja Europejska wspólnie z nami wypracowała plan, który jest kolejnym etapem w budowaniu „Kontynentu AI” – komentuje wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Rząd chce do prac nad budową europejskiej siły AI włączyć przedsiębiorców, naukowców i organizacje pozarządowe.

A jakie są konkrety AI Continent Action Plan? KE zapowiada nowe inwestycje w infrastrukturę obliczeniową, m.in. w ramach sieci fabryk AI i planowanych gigafabryk, które łączą potężne moce obliczeniowe z niskoemisyjnymi centrami danych. Powstaną więc nowe superkomputery, a sektor prywatny ma otrzymać zachęty do inwestowania w chmurę i tzw. infrastrukturę brzegową. Chodzi o to, by umożliwić firmom i badaczom swobodne korzystanie z zasobów niezbędnych do trenowania i wdrażania modeli AI.

Unia Europejska stawia na dane

W II kwartale 2025 r. KE przedstawi ponadto nową „Strategię Unii Danych” – ta stawia za cel ułatwienie dostępu do wysokiej jakości danych (interoperacyjnych, uporządkowanych, dostępnych transgranicznie). Co więcej, idea jest taka, by tzw. Laboratoria Danych, utworzone przy Fabrykach AI, połączyły potrzeby twórców AI z zasobami sektorowymi. Wspólne oprogramowanie chmurowe ma ułatwić zarządzanie przestrzeniami danych. Poza tym planowana Strategia Wdrażania AI (ang. Apply AI Strategy) ma przyspieszyć adaptację AI w strategicznych sektorach: od przemysłu, po administrację. Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych zostaną przekształcone w Centra Doświadczeń AI, oferując wsparcie we wdrażaniu rozwiązań dostosowanych do konkretnych branż, zaś inicjatywy jak GenAI4EU oraz RAISE będą wspierać generatywne modele i przełomowe zastosowania w nauce. Kluczem do sukcesu mają być jednak talenty. W ramach Unii Umiejętności, KE inwestuje w ich rozwój: powstaje Akademia Umiejętności AI, uruchamiane będą stypendia, programy studiów i staży z zakresu sztucznej inteligencji. Priorytetem jest także ułatwienie migracji wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz powroty europejskich talentów. Centra Innowacji będą oferować kursy dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów.

Ruszenie z miejsca nie będzie jednak możliwe, bez działań w obrębie prawa. Stąd idea, by uprościć zasady dla firm w UE, oraz zapewnić przewidywalne otoczenie regulacyjne, przy zachowaniu przestrzeni dla innowacji. Przepisy mają być przejrzyste, stąd – po wejściu w życie AI Act – zaplanowane jest powstanie szeregu narzędzi wspierających jego wdrażanie: punkty kontaktowe, czy krajowe piaskownice regulacyjne.

Jak podaje Komisja Europejska w komunikacie, nowa strategia ma prosty cel – „uczynić Unię Europejską światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji”. Tyle że do tej pory UE była tym regionem, który m.in. wdrażając bardzo restrykcyjne przepisy, wypisał się z globalnego wyścigu AI. Prym w tej dziedzinie wiodą dziś Chiny i USA. Czy Europa może znów włączyć się do tej rywalizacji?

Co robić, by w AI wygrać z Ameryką?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Zaskakująca wolta Donalda Trumpa. Zwalnia z ceł kluczowe produkty
Globalne Interesy
iPhone'y dwa razy droższe? Apple próbuje obejść cła Trumpa
Globalne Interesy
Właściciel Facebooka potajemnie pomagał Chinom, szkodząc USA? Poważne oskarżenia
Globalne Interesy
To może być autor ceł Trumpa. Byłaby to gigantyczna kompromitacja
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Globalne Interesy
Rosja chce zbudować pływające centra danych zasilane atomem. Gra idzie o Arktykę