Włączenie tej gry do kanonu lektur premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jeszcze w 2020 r. Miała tam trafić począwszy od roku szkolnego 2020/2021 r. Tak się nie stało. Obowiązująca od  września 2021 r. nowa wersja wykazu także nie wymieniała gry. Teraz najwyraźniej zapowiedź udało się zrealizować. Na rządowej stronie internetowej czytamy, że to pierwsza w historii polskiej edukacji lektura uzupełniająca w formie gry wideo.

„This War of Mine” opowiada o losach cywilów, usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny.

„ Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie. Jednocześnie interaktywność będąca domeną gier wideo pozwala spojrzeć na trudną tematykę z perspektywy uczestnika zdarzeń” – czytamy na stronie rządowej.

Gra powstała w oparciu o analizę szeregu konfliktów zbrojnych z ostatnich kilkudziesięciu lat. Wydarzenia takie jak Powstanie Warszawskie, Szturm Groznego, czy wojna w Syrii były analizowane szczególnie pod kątem losów ludności cywilnej. Podczas tworzenia gry uwzględniono także badania ukazujące wpływ traumatycznych przeżyć na psychikę dorosłych i dzieci. Z kolei relacje naocznych świadków oblężenia Sarajewa posłużyły twórcom za główną inspirację.

Czytaj więcej

Gra na podstawie powieści Lema ma wydawcę. Czy będzie hit?

Narracja jest kształtowana przez gracza i ukazuje wojnę w niespotykany dotąd w literaturze czy kinie sposób.

„ Wydźwięk gry i wierność w portretowaniu ciężkich realiów czynią z niej pomocne narzędzie podczas rozmów z uczniami o wojnach, ich historii i naturze, a także etyce, psychologii, cenie godności człowieka, czy jego zachowaniu w obliczu sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu” – czytamy na stronie rządowej.

Produkcja jest dostępna bezpłatnie dla uczniów i nauczycieli w Polsce, chcących skorzystać z gry na lekcjach języka polskiego, etyki lub wiedzy o społeczeństwie.

„This War of Mine” to flagowa gra 11 bit studios. Zebrała bardzo dobre recenzje i opinie. Mimo iż od premiery minęło już prawie osiem lat (listopad 2014 r.)  tytuł nadal przynosi spółce spore zyski.

11 bit studios było pierwszym studiem z Polski, które jasno opowiedziało się przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wszystkie dochody (850 tys. dolarów) ze sprzedaży „This War of Mine” nazbierane przez  pierwszych siedem dni po wybuchu wojny przekazało do Ukraińskiego Czerwonego Krzyża jako bezpośrednie wsparcie ofiar wojny na Ukrainie.