Dziś debiut „Widma wolności”. „Cyberpunk” odżył i znów napędza CD projekt

Aktualizacja „Cyberpunka” mocno zwiększyła zainteresowanie grą, a debiutujący 26 września dodatek „Widmo wolności” zbiera świetne opinie. Trwają też prace nad nową wiedźmińską sagą.

Publikacja: 26.09.2023 04:12

Aktor Idris Elba wspiera uniwersum „Cyberpunka"

Aktor Idris Elba wspiera uniwersum „Cyberpunka"

Foto: Bloomberg

Niespełna trzy lata temu debiutował „Cyberpunk”, najbardziej wyczekiwana wówczas gra na świecie. Nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, ale wraz z upływem czasu polskie studio poprawiało i aktualizowało produkcję. Wiele wskazuje, że znów wkroczyła ona na wzrostową ścieżkę, a CD Projekt wrócił na radary światowych graczy.

– Liczne aktualizacje oraz łatki do gry na przestrzeni lat naprawiły większość błędów, z którymi musieli zmagać się gracze – ocenia Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.

Pierwsze miejsca w rankingach

Po najnowszej aktualizacji „Cyberpunka” do wersji 2.0 zarówno pełna wersja gry, jak i przedsprzedaż dodatku „Widmo wolności” zajmują pierwsze miejsca w rankingu najlepiej sprzedających się gier na platformie Steam. Debiut dodatku zaplanowano na 26 września.

Michał Wojciechowski, analityk Ipopemy Securities, podkreśla, że liczba graczy w „Cyberpunku” jest najwyższa od czasów premiery.

– Przebiła wynik związany z premierą „Edgerunners”, po której CD Projekt informował, że w grze utrzymywało się 1 mln graczy dziennie przez cztery tygodnie. Prawdopodobnie to dopiero początek. Dopiero po premierze dodatku zobaczymy, ilu graczy czekało na powrót do gry – mówi ekspert. Dodaje, że oczywiście duża część z tych graczy to powracający, a nie nowi nabywcy.

– Jednak spodziewałbym się, że jeżeli ktoś zdecydował się odpalić grę właśnie teraz, to prawdopodobnie zakupi dodatek, którego marketing go do gry przyciągnął – podsumowuje analityk Ipopemy Securities.

Czytaj więcej

CD Projekt zwalnia 100 osób. „Mamy zbyt dużo pracowników"

Wtóruje mu Krzysztof Tkocz z DM BDM. – Premiera „Widma wolności” zapowiada się obiecująco. Po aktualizacji „Cyberpunka” gracze wrócili do Night City, a w weekend gra osiągnęła najwyższy szczyt od stycznia 2021 r. (169,7 tys. graczy) – podkreśla analityk. Według jego szacunków w tym momencie przedsprzedaż dodatku kształtuje się na poziomie 1,7–1,9 mln kopii, a sprzedaż wersji podstawowej od momentu aktualizacji oscyluje w okolicach 1/4 całej sprzedaży tej gry z II kwartału 2023 r.

W ostatnim raporcie (za II kwartał) przedsprzedaż dodatku była jeszcze słaba, co można wytłumaczyć tym, że wypracowywał on przychody tylko przez trzy tygodnie (nominalnie około 19 mln zł).

– Ostatni tydzień to już regularna obecność dodatku w TOP 10 rankingu Steam. Poprzedni tydzień (zakończony 19 września) dodatek zakończył na 16. miejscu vs. na 31. we wcześniejszym tygodniu. Sądzę, że tydzień zakończony 26 września powinien przełożyć się na ok. 7–9. miejsce. Nie widzę zagrożenia dla mojej prognozy sprzedaży ok. 3,5 mln kopii dodatku w tym roku – mówi Kacper Koproń, ekspert Trigon DM.

Czekając na „Wiedźmina”

Według ostatniej ankiety Bloomberga oczekiwania rynku dotyczące sprzedaży dodatku są w przedziale 3–4,5 mln kopii. „Widmo wolności” jest utrzymane w klimacie szpiegowskiego thrillera. Premiera odbędzie się na konsolach Xbox Series X|S, PlayStation 5 oraz na PC. W poniedziałek, czyli w przeddzień premiery, studio opublikowało zwiastun, w którym można usłyszeć piosenkę przewodnią dodatku w wykonaniu Dawida Podsiadły, jednego z najpopularniejszych polskich artystów.

„Widmo wolności” zbiera bardzo dobre recenzje. Na portalu OpenCritic średnia to niemal 90/100 punktów, podobnie na Metacritic.

W ostatnich miesiącach oprócz wspomnianego już dodatku studio pracowało też nad pozostałymi projektami – przede wszystkim nad pierwszą grą z nowej trylogii wiedźmińskiej. Dotychczasowa trylogia sprzedała się już łącznie w ponad 75 milionach egzemplarzy. Łącznie nakłady na prace rozwojowe przekroczyły w I półroczu 2023 r. 160 mln zł.

W nadchodzących latach studio zamierza wydać wiele produkcji w ramach franczyz wiedźmińskiej i cyberpunkowej oraz prowadzić prace nad autorskim, trzecim IP o kryptonimie „Hadar”. Szczegóły tej produkcji na razie są owiane tajemnicą.

Gorąca jesień

Premiera od CD Projektu to tylko jedna z kilkudziesięciu produkcji, jakie trafią na rynek od polskich studiów w najbliższych miesiącach. 13 października CI Games upubliczni swój największy dotychczas projekt, grę „Lords of the Fallen”. To pierwsza premiera studia od 2021 r. i gry „Sniper Ghost Warrior Contracts 2”. Wraz z udostępnieniem ostatniego zwiastuna ruszyła też przedsprzedaż gry. Pierwszy „Lords of the Fallen” w ciągu roku od premiery sprzedał się w liczbie około 1 miliona egzemplarzy. Teraz firma ma znacznie większy apetyt.

Fani gier czekają też na premierę „Niezwyciężonego”, czyli gry opartej na powieści Stanisława Lema. Debiut ma się odbyć 6 listopada. Wydawcą jest 11 bit studios, a producentem Starward Industries. Na początku tego roku studio podpisało aneks do umowy ze spadkobiercą twórczości Lema, na mocy którego zapewniło sobie wyłączność na produkcję gier na podstawie powieści do 2028 r.

W Polsce działa około 500 podmiotów zajmujących się produkcją i wydawaniem gier. Ponad 90 jest notowanych na warszawskiej giełdzie, w tym około 70 na NewConnect. Największy jest CD Projekt, wyceniany aktualnie na ponad 15 mld zł.

Niespełna trzy lata temu debiutował „Cyberpunk”, najbardziej wyczekiwana wówczas gra na świecie. Nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, ale wraz z upływem czasu polskie studio poprawiało i aktualizowało produkcję. Wiele wskazuje, że znów wkroczyła ona na wzrostową ścieżkę, a CD Projekt wrócił na radary światowych graczy.

– Liczne aktualizacje oraz łatki do gry na przestrzeni lat naprawiły większość błędów, z którymi musieli zmagać się gracze – ocenia Mateusz Czyżkowski, analityk XTB.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gry & e-Sport
„Fallout”, czyli drugie życie wielkiego przeboju. Gry wideo łączą się z filmami
Gry & e-Sport
Palestyńczyk mści się za rodzinę. Gry wideo szybko reagują na wydarzenia
Gry & e-Sport
„Niezwyciężony” według Lema z dobrymi ocenami. Gorzej z zainteresowaniem graczy
Gry & e-Sport
Dziś premiera „Niezwyciężonego”. To gra oparta na powieści Stanisława Lema
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Gry & e-Sport
Idris Elba o swojej roli w „Cyberpunku". „Gwiazdy w grach wideo to znak czasu”