Polskie gry jadą do Niemiec

Gamescom to największe targi w branży gier w Europie.
Bloomberg

CD Projekt, Techland, Bloober Team, Klabater – to tylko niektóre firmy wybierające się na coroczne targi branży gier Gamescom. Co pokażą Polacy?

Mimo wakacji praca w firmach tworzących gry wre. Studia szykują się do Gamescom, największej europejskiej imprezy branżowej, która odbędzie się w Kolonii w dniach 20–24 sierpnia.

Dwóch gigantów na czele stawki

Obecność oficjalnie potwierdził już CD Projekt. Czerwcowe targi E3 w Los Angeles wywindowały kurs jego akcji do rekordowego poziomu po tym, jak spółka podała nowe wieści w sprawie „Cyberpunka”. Co pokaże w Kolonii? Zaplanowała nowe pokazy gry dla przedstawicieli prasy i partnerów biznesowych. W trakcie targów odbędą się również pierwsze kwalifikacje oficjalnego konkursu związanego z „Cyberpunkiem”. Na osobę, która zajmie pierwsze miejsce, czeka 2 tys. dol. nagrody oraz zestaw cyberpunkowych gadżetów. Zwycięstwo w kwalifikacjach gwarantuje również udział w wielkim finale, w którym łączna pula nagród wynosi 30 tys. dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Gry to ziemia obiecana, ale nie dla wszystkich

Premierę „Cyberpunka” zaplanowano na 16 kwietnia 2020 r. Studio spodziewa się, że gra odniesienie większy sukces niż dotychczasowa flagowa produkcja CD Projektu, czyli „Wiedźmin”.

Gamescom jest więc świetną okazją, żeby spotkać się z mediami i szerzej zaprezentować gameplay, czyli fragment gry

Wiosną przyszłego roku na rynek trafi też nowa gra Techlandu. – Po dużym sukcesie, jakim było przyjęcie „Dying Light 2” na targach E3 w Stanach Zjednoczonych, zamierzamy tym razem pokazać grę mediom w Europie. Na targach Gamescom będziemy obecni na stoisku Koch Media, naszego długoletniego partnera – zapowiada Karol Bach, dyrektor finansowy Techlandu. Dodaje, że podobnie jak w Los Angeles, na zamkniętych pokazach studio zaprezentuje blisko półgodzinny fragment rozgrywki, który pozwala poznać całą gamę nowych możliwości w grze, a także autorski system wyborów i konsekwencji.

CZYTAJ TAKŻE: Datę premiery polskiego Cyberpunka 2077 podał Keanu Reeves

– W tym roku na E3 nasza gra zdobyła ponad 40 nagród i nominacji. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak nowe demo zostanie odebrane przez media w Europie – mówi Bach.

Co pokażą inni?

W Polsce działa ponad 300 firm tworzących gry. W tej grupie jest CI Games, finiszujący z nowym „Sniperem”. Również wybiera się do Kolonii. Podobnie jak studio 7levels. – Biorąc pod uwagę bliskość tej imprezy, nie może nas tam zabraknąć. Szczególnie że premierę naszej nowej gry „Jet Kave Adventure” planujemy już niebawem. Gamescom jest więc świetną okazją, żeby spotkać się z mediami i szerzej zaprezentować gameplay (fragment gry – red.). Dzięki pomocy organizacji Indie Games Polska możemy być częścią polskiego stoiska w strefie biznesowej, gdzie planujemy także spotkania z potencjalnymi partnerami biznesowymi oraz europejskim oddziałem Nintendo – zapowiada Krzysztof Król, prezes 7Levels.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon idzie w gry i stawia na Tolkiena

Gracze z ciekawością czekają też na Bloober Team, który podczas nadchodzącej imprezy zaprezentuje „Blair Witch”.

– Możliwość stworzenia gry komputerowej opartej na absolutnym klasyku horroru, jakim bez wątpienia jest „Blair Witch Project”, to olbrzymie wyróżnienie dla naszego studia. Stanowi to również dowód zaufania, jakim obdarzyła nas wytwórnia Lionsgate, jeden z największych producentów filmowych na świecie, posiadający prawa autorskie do tego dzieła – mówi prezes Bloobera Piotr Babieno. Dodaje, że studio, tworząc „Blair Witch”, wpisuje się w globalną historię gamingu. – Ten tytuł będzie kupowany i komentowany od Australii po Kalifornię – mówi.

Fala debiutów

Wszystkie największe studia oprócz Techlandu są już notowane na giełdzie i cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Najnowszym debiutantem na rynku głównym GPW był BoomBit.

– W Kolonii pojawi się nasz dział rozwoju biznesu. Odbędzie szereg spotkań ze studiami, które potencjalnie mogłyby z nami współpracować. Wydawanie gier zewnętrznych twórców to jeden z filarów działalności BoomBita. Posiadane przez nas narzędzia business intelligence pomagają optymalizować grę i poprawiać jej parametry, przez co zwiększają szanse na jej sukces – mówi Marcin Olejarz, prezes BoomBita. Z kolei na rynku alternatywnym giełdy wkrótce zadebiutuje Klabater.

CZYTAJ TAKŻE: Kobiety zdominowały gry mobilne

– To najważniejszy Gamescom w historii naszej spółki. W przededniu debiutu widzimy olbrzymie zainteresowanie firmą ze strony inwestorów, analityków i branży gier z całego świata – podkreśla Michał Gembicki, prezes Klabatera.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„To zupełnie coś nowego”. Latające auto o polskich korzeniach

Startup NFT rozpoczął zapisy na swój flagowy produkt – wyglądający jak samochód pojazd, który ...

Biznes jest atrakcyjny dla cyberprzestępców

Tylko poprzez połączenie sił na rzecz wspólnego celu, jakim jest budowa bezpiecznej i efektywnej ...

Apple ugiął się przed Kremlem. Zainstaluje rosyjskie aplikacje

Amerykański gigant zgodził się wprowadzić rosyjskie oprogramowanie do swoich urządzeń. Ale ich posiadacze nie ...

Epidemia bije w serwisy randkowe. Tinder się nie poddaje

Tinder postanowił w czasie pandemii udostępnić całkiem za darmo opcję pozwalającą poszukiwać osób na ...

Gracze wybierają laptopy i zakrzywione ekrany. Co z konsolami?

Gamingowe komputery stacjonarne tracą na znaczeniu. Dołują też konsole. Fani gier wideo chętnie stawiają ...

Kosmiczny powrót Ameryki. Pierwszy taki lot od dekady

Po prawie dekadzie przerwy amerykańscy astronauci polecą w kosmos, startując z amerykańskiej ziemi. Na ...