CD Projekt już wart więcej niż Orlen

Notowania producenta gier biją kolejne rekordy. Studio jest już trzecią, co do wartości rynkowej, krajową spółką na warszawskiej giełdzie.

Kurs akcji dwa tygodnie temu przekroczyły psychologiczną barierę 300 zł. Dziś doszedł nawet do poziomu 332 zł, by po południu nieznacznie spadać, ale sesję zakończył półprocentowym wzrostem. Kapitalizacja spółki przekracza już 31,5 mld zł. W poniedziałek CD Projekt przeskoczył w rankingu najwyżej wycenianych firm na GPW spółkę Santander Bank Polska, której kapitalizacja wynosi obecnie 30,6 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: CD Projekt goni Orlen. Gdzie są granice dla producentów gier

Natomiast w środę po raz pierwszy w historii producent „Wiedźmina”  wdrapał się na trzecie miejsce. Stało się to możliwe dzięki temu, że mocno spadają notowania PKN Orlen, a to właśnie ta spółka była do tej pory na trzecim miejscu giełdowego podium. W środę po południu kapitalizacja paliwowego giganta wynosi 31,4 mld zł, a jego akcje tanią o 2,7 proc.

Trudno porównywać CD Projekt i PKN Orlen. Ta druga spółka ma zdolności
do przerobu ponad 35 mln ton ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Jej produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 90 krajów. Z kolei hitem eksportowym CD Projektu jest gra „Wiedźmin”, która sprzedała się już w zawrotnej licznej 40 milionów egzemplarzy. Teraz z kolei notowania CD Projektu rosną w oczekiwaniu na debiut jeszcze większej gry – czyli „Cyberpunka”. Premiera odbędzie się 17 września. Miała zadebiutować 16 kwietnia, ale w styczniu spółka poinformował, że przekłada premierę o pięć miesięcy.

Koleją spółką do potencjalnego przeskoczenia w rankingu jest PZU, które na razie dzierży pałeczkę wicelidera z wyceną rzędu 34 mld zł. Trudno wyrokować, czy CD Projekt może przebić tę granicę. Ceny docelowe z ostatnich rekomendacji nie wskazują na taki potencjał wzrostowy, ale spółka już nie raz udowodniła, że jej notowania żyją własnym życiem i pozostawiają daleko w tyle wyceny z rekomendacji.

CZYTAJ TAKŻE: Gra, w której jesteś Jezusem i uzdrawiasz. Będzie skandal?

Obecnie największą krajową spółką na GPW jest PKO BP. Jego kapitalizacja wynosi prawie 44 mld zł.

Drożejący CD Projekt pomaga indeksowi sektorowemu WIG.GAMES, który systematycznie ustanawia rekordy i jest już o jedną czwartą wyżej niż na początku roku. Żadna inna branża w ostatnich kilkunastu miesiącach nie radzi sobie na giełdzie tak dobrze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wirus to okazja dla oszustów i szaleńców. Amulety i mikstury

Sieć zalewają fałszywe informacje, które nakręcają panikę. Można tu zarobić na bezużytecznych maskach, ale ...

Duże telewizory mają wielką przyszłość

Chcemy mieć coraz większe telewizory. Są coraz lepsze, a przy tym coraz tańsze. Do ...

Polski gigant sięga po superbohaterów

Gry online na licencji Warner Bros. mają przyciągnąć do Totalizatora Sportowego nowych klientów, a ...

Czy Facebook oszalał? Chcą już nawet haseł do e-maili

Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga nie zwalnia tempa – po całej serii oskarżeń skierowanych pod ...

Protest taksówkarzy zawieszony. Rząd wyłączy Ubera?

Taksówkarze, którzy w poniedziałek sparaliżowali ulice Warszawy domagając się ograniczenia dostępu do zawodu, ostrej ...

Serwisy społecznościowe: kto rozdaje karty

Temat ochrony danych zamieszczanych na serwisach społecznościowych nigdy nie był tak szeroko dyskutowany. Jednak ...