Popularna gra PUBG na giełdzie. Będzie rekord

mat. pras.

Krafton spółka, która stoi za popularną grą PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), złożyła dokumenty w sprawie IPO na giełdzie w Korei Południowej. Prawdopodobnie będzie to największa oferta publiczna w historii tego kraju.

Krafton zaoferuje inwestorom 10 mln akcji w przedziale 458-556 tys. wonów za sztukę. Jeśli wszystkie akcje zostaną objęte po maksymalnej cenie, to wartość oferty sięgnie około 5 mld dol. Kapitalizacja spółki wyniosłaby wówczas około 25 mld dol.

Wtedy spółka pobije obecny rekord i przeprowadzi największe IPO w historii Korei Południowej. Tytuł lidera na krajowym parkiecie należy teraz do Samsung Life Insurance, który przeprowadził ofertę o wartości 4,3 mld dol. w 2010 r. W tym roku inna południowokoreańska spółka przeprowadziła również duże IPO, jednak na giełdzie w Nowym Jorku. Coupang, spółka e-commerce w marcu przeprowadziła ofertę o wartości 4,6 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: CD Projekt potwierdza: „Cyberpunk” wraca do sklepu Sony

Czwarta co do wielkości gospodarka Azji jest na dobrej drodze do rekordowego roku pod względem IPO, bowiem kolejne spółki ustawiają się w kolejce na parkiet. LG Energy Solution i spółki zależne firmy technologicznej Kakao prawdopodobnie wejdą na giełdę w drugiej połowie roku.

Kluczowe dla inwestorów jest jednak to, czy Kraftona stać na coś więcej, niż tylko jeden sukces. Firma jest niemal całkowicie zależna od jego przeboju: PUBG. To strzelanka online z elementami survivalowymi, koncentrująca się na rozgrywkach typu Battle Royale. PUBG odpowiadało za większość przychodów spółki, które w ubiegłym roku sięgnęły około 1,5 mld dol.

Inwestycja Kraftona w inne tytuły, takie jak Elyon, jeszcze się nie opłaciła. Według Kim Chang-hana prezesa Kraftona, firma stawia teraz na rozszerzenie uniwersum PUBG o gry nowej generacji, animowany program i kreskówkę internetową. Spółka zamierza również rozszerzyć swoją działalność na inne branże, takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Silna wyprzedaż akcji CD Projektu. Kurs najniżej od 1,5 roku

Zyski i przychody studia za pierwszy kwartał 2021 r. mocno rozczarowały. Kurs akcji spada ...

Rewolucyjny sposób na koronawirusa. Naukowcy stworzyli powłokę ochronną

Naukowcy z Hongkońskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki (HKUST) stworzyli preparat, który jest w stanie ...

Polska firma robi supersłuchawki dla światowych gwiazd muzyki

Z produkowanych w Polsce na indywidualne zamówienie słuchawek korzystają np. Ray Wilson z Genesis, ...

Większość brytyjskich produkcji ma zniknąć z Netfliksa. Ale nie przez Brexit

Subskrybenci Netfliksa powinni szybko obejrzeć swoje ulubione brytyjskie filmy i seriale, ponieważ niedługo mogą ...

Boom na słuchawki. Szczególnie jedna kategoria

Sprzedaż urządzeń audio, zwłaszcza tych na– i dousznych, wystrzeliła. Jak wynika z danych firmy ...

Wiemy już, kiedy Facebook wprowadzi kryptowalutę

Facebook potwierdził krążące w mediach pogłoski o tym, że pracuje nad własną kryptowalutą i ...