Aktualizacja: 16.02.2025 15:03 Publikacja: 05.01.2021 00:59
Foto: DARPA
DARPA, czyli rządowa agencja zajmująca się rozwojem zaawansowanych technologii, działająca w strukturach Departamentu Obrony USA, od dekad jest źródłem innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości stają się powszechnym standardem. Naukowcy z DARPA futurystyczne wizje czynią realnymi – to ich zasługą jest internet, mysz komputerowa, nawigacja GPS, asystent głosowy Siri w iPhone’ach. To oni tworzyli pierwsze autonomiczne auta czy egzoszkielety poprawiające siłę mięśni. Nad jakimi nowatorskimi technologiami obecnie pracują inżynierowie DARPA?
Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pracuje nad nowatorską formą zasłony dymnej. Rozwiązanie to wykorzystywane było w trakcie wojen od setek lat.
Maspex wspiera zrównoważone rolnictwo i pracuje nad nową odmianą ogórka gruntowego oraz nowatorskimi kiszonkami.
Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.
Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.
Szwajcarski startup Nutrix zbiera miliony dolarów na śledzenie poziomu stresu pracowników. W spółkę zainwestował nawet polski fundusz inwestycyjny Simpact Ventures.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła XXVI edycję konkursu „Polski Produkt Przyszłości”. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, a także możliwość prezentacji produktu podczas EXPO 2025 w Osace.
Przedsiębiorcy i ośrodki badawcze, które chcą podnieść swój poziom innowacyjności i konkurencyjności na arenie międzynarodowej przy wsparciu pieniędzmi z Funduszy Europejskich, wciąż mogą składać wnioski w ramach naboru „Granty na Eurogranty”.
Innowacyjne firmy na wczesnym etapie rozwoju miały w minionym roku kłopot z pozyskaniem kapitału, ale – wedle zapowiedzi PFR – rok 2025 przyniesie długo oczekiwane ożywienie. Eksperci wieszczą, że inwestycje przebiją pułap 3 mld zł.
Owady trafią legalnie do pieczywa. Komisja Europejska zatwierdziła stosowanie sproszkowanych larw mącznika młynarka jako składnika żywności, w tym pieczywa. Rynek żywności z owadów się rozwija, działa tu prężnie także spółka z Polski.
Paskalizator czy komputer kwantowy mogą być przykładami krajowej produkcji i sprzedaży aparatury specjalistycznej na rynku światowym.
W minionym roku silnym echem, zarówno w polityce jak i w świecie biznesu, odbił się odmieniany przez wszystkie przypadki raport Draghiego wskazujący na przyczyny niskiej konkurencyjności europejskich firm na rynku zdominowanym przez liderów innowacji – USA i Chiny.
Firmy, szczególnie te z sektora małych i średnich nie będą narzekać. Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych działań, opisanych w programach unijnych, szykują dla nich konkursy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas