Największa pływająca elektrownia już dostarcza prąd

Najpotężniejsza turbina pływowa na świecie o nazwie O2 firmy Orbital Marine Power rozpoczęła wytwarzanie energii, która jest przesyłana do sieci w Europejskim Centrum Energii Morskiej (European Marine Energy Centre) na Orkadach.

Publikacja: 19.11.2021 11:47

Największa pływająca elektrownia już dostarcza prąd

Foto: Orbital Marine Power

Potężna turbina, ważąca 680 ton jest zakotwiczona w Fall of Warness, a kabel podmorski łączy jednostkę o mocy 2 MW z lokalną lądową siecią energetyczną.

Turbina która jest mniej więcej wielkości samolotu pasażerskiego i nawet wygląda podobnie, z centralną platformą unoszącą się na wodzie i dwoma skrzydłami rozciągającymi się w dół po obu stronach, n końcach każdego skrzydła pod powierzchnią wody ma duże wirniki, które są poruszane przez fale morskie.

Elektrownia pływowa korzysta z regularnego podnoszenia się i opadania poziomu wody w oceanie w związku z efektem przypływów i odpływów. Do generowania prądu wykorzystuje zaporę w formie zbiornika połączonego z turbinami. W czasie przypływu woda spływa do zbiornika i odwrotnie w momencie odpływu. Elektrownia pracuje więc tylko dwa razy w ciągu doby przez kilka godzin.

O2 generuje 1 MW mocy po obu stronach kadłuba, czyli łącznie 2 MW. Ma pracować przez 15 lat, wymaga jednak regularnej, starannej konserwacji. Wytwarzana przez nią energia zaspokaja roczne zapotrzebowanie na prąd około 2000 domów. Jednak generowany przez nią prąd będzie trafiał do elektrolizera lądowego, generującego ekologiczny wodór w Europejskim Centrum Energii Morskiej.

Czytaj więcej

Na Islandii działa już pierwsza duża fabryka wyciągająca CO2 z powietrza

- Sama energia strumieni pływowych jest od dawna znana ludziom, jest to energia kinetyczna, więc nie różni się zbytnio od wiatru – powiedział CNN Business Andrew Scott, dyrektor generalny Orbitalu. - Części technologii, które generują energię w O2, nie różnią się zbytnio od turbiny wiatrowej - dodał.

Istnieją jednak pewne kluczowe różnice w stosunku do energii wiatrowej, przede wszystkim to, że fale są znacznie bardziej przewidywalne niż wiatry. Przypływy i odpływy rzadko różnią się znacząco i można je określić znacznie dokładniej. Fale pływowe są również w stanie generować więcej energii niż wiatr. Woda morska ma gęstość 800 razy większą od wiatru. Prędkości przepływu są znacznie wolniejsze, ale generują znacznie więcej energii.

Budowa O2 została sfinansowana dzięki pieniądzom publicznych pożyczkodawców za pośrednictwem platformy inwestycyjnej Abundance Investment. Szkocki rząd przekazał 3,4 mln funtów (niespełna 19 mln złotych) wsparcia za pośrednictwem Saltire Tidal Energy Challenge Fund.

Innowacje
AbramsX na AUSA 2022
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Innowacje
Amerykanie mają pomysł, jak oślepić wroga. Inteligentna mgła
Innowacje
Rzecz o Innowacjach. Zrównoważone rolnictwo i nowe odmiany
Innowacje
Domy z plastiku. Amerykańska firma zamienia śmieci w budulec
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Innowacje
Polskie innowacje i startupy promowane w Paryżu