Encho to architekt i projektant 3D, który od 11 lat związany jest z gamingowym gigantem – firmą Ubisoft. To on jest współtwórcą jednego z hitów studia – „Assassin's Creed Valhalla”. Projekt domu stworzył zainspirowany pandemią i coraz popularniejszą w tym okresie ideą home-office i pracy z odległych miejsc.

Pomysł artysty to odpowiedź na współczesne wyzwania – dom i miejsca pracy w nowoczesnej wersji mobilnej. Koncept nie został na razie zmaterializowany, ale wizja budynku, który jest w stanie poruszać się po każdym terenie za pomocą sześciu mechanicznych nóg i stanąć w wybranym miejscu, nawet na zboczu góry, już przyciągnęła uwagę świata. Dzieło Encho Encheva opisał m.in. serwis Interesting Engineering, któremu projektant tłumaczy, że mobilny dom jest rozwiązaniem dla osób, które chciałyby opuścić dotychczasową okolicę i zamieszkać, choć czasowo, mniej zaludnionych obszarach, bliżej natury, ale dotąd barierą był fakt, że na taki ruch brakowało im komfortu własnego domu w nowym miejscu. Poza tym często problemem była też budowa budynku w trudnym terenie.

Encho Enchev/Artstation

Futurystyczne dzieło Encheva to przyczepa mieszkalna zasilana silnikami elektrycznymi, wyposażona również w zapasowy generator na olej napędowy. Obiekt nie ma fundamentów, ale pajęcze nogi posiadają antypoślizgowe grube warstwy gumy oraz specjalne kolce, które ułatwiają mocowanie domu do niemal dowolnego podłoża.