Aktualizacja: 16.02.2025 14:56 Publikacja: 30.01.2022 11:00
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz
Projekt ma pozwalać „widzieć” w ciemności, a nawet umożliwi poruszanie się niewidomym. Ów system, jak pisze „The Independent”, ma sprawić, że osoby niewidzące będą mogły swobodnie operować rękoma (te nie będą zajęte trzymaniem laski).
Projekt, za którym stoją Manuel Zahn i Armaghan Ahmad Khan, wykorzystuje parę kamer na podczerwień w goglach, które wydrukowano w 3D. Kamery przechwytują stereoskopowy obraz i wysyłają go do małego komputera, który tworzy mapę otoczenia. Owa mapa jest „przeprogramowywana” na wibracje. Aż 25 siłowników przekazuje ten sygnał do podkładek na przedramieniu. Działa to w nieco podobny sposób jak w wibrujących padach w grach wideo – gdy użytkownik zbliża się do obiektu, system uruchamia siłowniki. Takie rozwiązanie pozwala nawigować nawet w całkowitej ciemności. W czasie testów użytkownicy omijali przeszkody z dokładnością do 98 proc. – podają badacze z TUM.
Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pracuje nad nowatorską formą zasłony dymnej. Rozwiązanie to wykorzystywane było w trakcie wojen od setek lat.
Maspex wspiera zrównoważone rolnictwo i pracuje nad nową odmianą ogórka gruntowego oraz nowatorskimi kiszonkami.
Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.
Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.
Rakieta wielokrotnego użytku Amur-LNG ma latać więcej razy niż Falcon 9 firmy SpaceX. „Udowodnijcie to” – skomentował Elon Musk.
Wypisać się, wytańczyć, wyśpiewać. Umierać sytym życia, bo uczyniło się z niego ucztę, nakarmiło sobą zaproszonych na nią gości.
Wszyscy mogą się w jakimś momencie dać nabrać, ale można – choćby dzięki internetowi – szukać i znajdować, w jaki sposób dany temat stał się wiodącym i kto może na tym wygrać.
Przekonanie o tym, że sztuczna inteligencja wie lepiej, co powinniśmy kupować, czego słuchać, co oglądać i co jeść, jest wyrażane coraz częściej – od internetowych forów do międzynarodowych prestiżowych konferencji.
TikTok jest ponownie dostępny w amerykańskich sklepach z aplikacjami Apple i Google po tym, jak prezydent Donald Trump odroczył wprowadzenie zakazu chińskiej platformy mediów społecznościowych do 5 kwietnia.
Są już ich dziesiątki milionów. Tak zmęczonych niekontrolowanym zalewem informacji, że odcinają się od mediów społecznościowych, wyłączają telefony, przestają oglądać telewizję.
Odliczenia ulgi na internet można dokonać składając wraz z zeznaniem podatkowym PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 załącznik PIT/O. Ile wynosi ulga i kto może z niej skorzystać?
Czy naprawdę chcielibyśmy z demokratycznych wyborów usunąć to, co w nich najpiękniejszego – nieprzewidywalność?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas