Aktualizacja: 10.11.2024 13:22 Publikacja: 30.01.2022 11:00
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz
Projekt ma pozwalać „widzieć” w ciemności, a nawet umożliwi poruszanie się niewidomym. Ów system, jak pisze „The Independent”, ma sprawić, że osoby niewidzące będą mogły swobodnie operować rękoma (te nie będą zajęte trzymaniem laski).
Projekt, za którym stoją Manuel Zahn i Armaghan Ahmad Khan, wykorzystuje parę kamer na podczerwień w goglach, które wydrukowano w 3D. Kamery przechwytują stereoskopowy obraz i wysyłają go do małego komputera, który tworzy mapę otoczenia. Owa mapa jest „przeprogramowywana” na wibracje. Aż 25 siłowników przekazuje ten sygnał do podkładek na przedramieniu. Działa to w nieco podobny sposób jak w wibrujących padach w grach wideo – gdy użytkownik zbliża się do obiektu, system uruchamia siłowniki. Takie rozwiązanie pozwala nawigować nawet w całkowitej ciemności. W czasie testów użytkownicy omijali przeszkody z dokładnością do 98 proc. – podają badacze z TUM.
Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pracuje nad nowatorską formą zasłony dymnej. Rozwiązanie to wykorzystywane było w trakcie wojen od setek lat.
Maspex wspiera zrównoważone rolnictwo i pracuje nad nową odmianą ogórka gruntowego oraz nowatorskimi kiszonkami.
Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
6 listopada 2024 roku na PGE Narodowym odbędzie się Google Cloud Summit Poland 2024. To jedno z największych wydarzeń w Polsce i naszej części Europy poświęcone technologiom chmurowym i sztucznej inteligencji.
Chiny stają się globalnym centrum prac nad technologią latających samochodów. Futurystyczne pojazdy łączące poruszanie się pod drogach z możliwością lotu, wkrótce mogą tam być codziennością. Powstają fabryki i infrastruktura.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Baterie potasowo-jonowe to alternatywa dla tradycyjnych systemów litowo-jonowych, dzięki obfitym zasobom potasu na całym świecie. Rewolucją może być też zastosowanie sodu.
AI może stać się kluczem do spersonalizowanego nauczania na masową skalę i wyrównania szans edukacyjnych na świecie.
Proponowane działania wprowadzają nowatorskie rozwiązania, mające zapewnić kontrolę nad rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji. Jednak brakuje w nich konkretnych mechanizmów, które zachęcałyby przedsiębiorców do inwestycji w tę dziedzinę.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Zaczęło się przydzielanie ostatnich pieniędzy z Unii Europejskiej przeznaczonych na budowę sieci szybkiego internetu w Polsce. Kto je otrzyma, a kto nie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas