Komputery kwantowe groźnym narzędziem hakerów

Centrum walki z cyberprzestępczością w IBM w środku ciężarówki na ulicach Londynu
Bloomberg

Codziennie notuje się około 1095 nowych ataków hakerskich – podaje firma SonicWall. Coraz trudniej się przed nimi bronić. Brakuje specjalistów.

Od początku 2018 r. badacze zaobserwowali ponad 300 tys. różnych wariantów ataków. Około 50 tys. z nich do tej pory było nieznanych specjalistom z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Te pokazują, jak duża jest skala zagrożenia. Akcentuje ją również Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) w najnowszym raporcie. Przestrzega przed brakiem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, zagrożeniem prywatności i zwraca uwagę na nowe metody wykorzystywane przez hakerów.

Ataki mobilne

– W 2019 r. zakładać można wzrost liczby incydentów bezpieczeństwa. Wiązać się to może nie tylko z realną ilością popełnianych przestępstw, ale też z wdrożeniem krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, czego wynikiem będzie zebranie realnych danych o skali tego problemu w naszym kraju – mówi Zdzisław Wiater, dyrektor obszaru cyberbezpieczeństwa Asseco Poland.

Zakładać należy trendy wzrostowe w co najmniej trzech obszarach – jeden z nich ma wymiar międzynarodowy i spowodowany jest nowym, cyfrowym wyścigiem zbrojeń. Kolejnym elementem będzie wzrost problemu dezinformacji, jako metody stosowanej zarówno przez państwa, jak i cyberprzestępców.

CZYTAJ TAKŻE: Cyberprzestępcy sięgają po sztuczną inteligencję

– Ostatnim obszarem będą zagrożenia związane z urządzeniami mobilnymi oraz ataki na finanse zwykłych użytkowników tych urządzeń – mówi ekspert Asseco.

Wtóruje mu Marcin Ludwiszewski, szef zespołu ds. cyberbezpieczeństwa & Red Team Deloitte. – W 2019 r. można się spodziewać dalszego wzrostu liczby ataków okazjonalnych, wykorzystujących znane podatności lub hasła, a także tych motywowanych finansowo, które wykorzystują słabą świadomość użytkowników – mówi.

Na pewno w 2019 r. będzie się dalej toczyć dyskusja, od kogo możemy kupować technologie dla państwa polskiego. Czy bezpiecznie jest kupować je z Chin?

Dodaje, że w minionym roku w mediach często pojawiały się doniesienia o ukierunkowanych cyberatakach powiązanych z działaniem służb specjalnych i raczej nie będzie ich mniej w obecnym. Być może usłyszymy również o incydencie w zakresie cyberbezpieczeństwa w odniesieniu do któregoś z operatorów usług kluczowych. – Motywy polityczne lub działania aktywistów mogą również wpłynąć na wybory w Polsce lub skutkować zdarzeniami o charakterze podobnym do ostatniego wycieku danych parlamentarzystów z Niemiec – podkreśla Ludwiszewski.

CZYTAJ TAKŻE: Wycieków danych będzie przybywać

Na pewno w 2019 r. będzie się dalej toczyć dyskusja, od kogo możemy kupować technologie dla państwa polskiego. Czy bezpiecznie jest kupować je z Chin? Czy powinniśmy produkować je sami, czy brać od sojuszników – a jeśli tak, to od których i w jakim zakresie. Pojawiają się też pytania, jak kształtowana powinna być polityka przeciwko hakerom wśród państw Wspólnoty. – Unia ma wspólną politykę w kwestii cyberbezpieczeństwa i zdecydowanie powinna ją dalej rozwijać – podkreśla ekspert Deloitte.

Nowe możliwości hakerów

Eksperci ENISA we wspomnianym już raporcie zwracają też uwagę na wzrost zagrożenia w segmencie internetu rzeczy. – Niestety, rzadko kiedy produkcja takich urządzeń przebiega z myślą o bezpieczeństwie: wysoka konkurencja sprawia, że liczy się tempo – także przetwarzania – czyli ostatecznie wygoda użytkownika – podkreśla Stanisław Bochnak, doradca ds. biznesowych w firmie VMware. Praktyka pokazuje, że inteligentne lodówki czy pralki mogą stać się dla hakerów wygodną bramą dostępu do domowej sieci.

– Biorąc pod uwagę skalę zjawiska, rządy państw powinny podjąć kroki w celu nałożenia na producentów odpowiednich regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa urządzeń – uważa Leszek Tasiemski, wiceprezes ds . badań i rozwoju w firmie F-Secure.

CZYTAJ TAKŻE: 10 technologicznych trendów na 2019 rok

Niepokojąco rysuje się również wizja wykorzystania przez cyberprzestępców komputerów kwantowych, na co też zwraca uwagę ENISA. Pierwszy komercyjny egzemplarz zaprezentował niedawno IBM. Możliwa do osiągnięcia dzięki nim potężna moc obliczeniowa, umożliwiająca przeprowadzenie tzw. ataków kwantowych jest zagrożeniem dla stosowanych dzisiaj systemów zabezpieczających i szyfrujących informacje.

To wszystko sprawia, że w najbliższych latach budżety na produkty i usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa będą rosnąć. – Według Gartnera w 2019 r. globalne wydatki na wymienione rozwiązania wyniosą 124 mld dolarów – wskazuje ekspert z VMware.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezydent Iranu znalazł sposób na zamieszki. Wyłączył internet

Prezydent Iranu Hasan Rouhani stłumił zamieszki w kraju, spowodowane podwyżkami cen paliwa i innych ...

Google walczy z dezinformacją. Zamyka chińskie kanały na YouTube

Amerykański potentat internetowy poinformował, że usunął ponad 2,5 tys. kanałów na YouTube powiązanych z ...

Wojna z hakerami nigdy się nie skończy, ale poddać się nie można

Wynajdziemy lepszą pułapkę na myszy? Hakerzy stworzą sprytniejszą mysz – mówi nam Patrick Grillo, ...

Sąd sprawdzi, czy Facebook cenzuruje narodowe treści

Dyskryminację zarzuca popularnemu portalowi społecznościowemu szef Reduty Obrony Dobrego Imienia Polski Maciej Świrski. Sąd ...

Szykują się zmiany właścicielskie w Platformie Canal+. Będzie giełdowy debiut?

ITI Neovision, czyli operator satelitarnej Platformy Canal+ może trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. ...

Wyzwanie rzucone bakteriom

Otwiera się nowa droga w diagnostyce mikrobiologicznej. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN opracowują ...