W tym roku polskie banki wreszcie sięgną chmury

Adobe Stock

Dzięki ostatnim działaniom sektor może zacząć wdrażać na dużą skalę rozwiązania chmury obliczeniowej, które przyniosą ogromne korzyści.

W polskim sektorze bankowym chmura obliczeniowa do tej pory de facto nie istniała. Ważną inicjatywą jest powstanie Operatora Chmury Krajowej, spółki PKO BP i PFR, która ma umożliwić polskim firmom wdrażanie i wykorzystywanie potencjału tej technologii.

Pomogą zmiany

Ale same banki, które szybko rozwijają usługi cyfrowe (prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło ukuł powiedzenie, że bank będzie w przyszłości firmą technologiczną z licencją bankową), nie wykorzystują tych rozwiązań na własne potrzeby.

CZYTAJ TAKŻE: FBI w polskiej chmurze. Tajemnice polskich firm zagrożone?

Przy Związku Banków Polskich powstała grupa robocza, która wypracowała dokument będący instrukcją, jak wdrażać rozwiązania w chmurze w bankach. Jej zadanie to weryfikacja, czy banki i firmy dostarczające technologię jednolicie interpretują aktualne przepisy i wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. W pracach grupy, którą kierował Wojciech Pantkowski z ZBP, uczestniczyło 12 banków, w tym największe w Polsce, a także jako doradcy: Accenture oraz kancelaria prawna Kochański i Partnerzy.

Dla branż nieregulowanych wejście w chmurę jest łatwe. Dla banków i ubezpieczycieli, ściśle regulowanych, jest to bardziej skomplikowane, bo muszą spełnić ostre wymagania. Do 2017 r. nie było żadnego stanowiska regulatora, a komunikat opublikowany w 2017 r. nie udrożnił rynku pod kątem wdrożeń chmurowych. Poza tym same banki i dostawcy technologii nie mieli pełnej świadomości, jak podejść do wdrożeń chmury w sektorze finansowym. Jednak w styczniu 2020 r. KNF wystosowała nowy komunikat z wytycznymi technicznymi i regulacyjnymi, co zniosło sporo niepewności i daje nadzieję na zwiększenie liczby wdrożeń. Opracowany przy ZBP dokument jest zgodny z nowym komunikatem.

CZYTAJ TAKŻE: FBI w polskiej chmurze. Tajemnice polskich firm zagrożone?

– Czołowe banki europejskie już rozpoczęły podróż do chmury. Polskie banki, aby konkurować na rynku i móc rywalizować z fintechami, muszą otworzyć się na nową technologię. Wypracowany standard wdrożenia chmury publicznej powinien być bazą do tego, by z ostatniego miejsca pod względem korzystania z chmury w Europie polski sektor awansował w parę lat do czołówki – mówi Mariusz Chudy, dyrektor w Accenture Polska. Jego zdaniem ten rok minie pod znakiem chmury w bankach. – Pod koniec roku będzie można zauważyć co najmniej kilka pilotażowych wdrożeń – dodaje Chudy.

Jakie korzyści

– Chmura oferuje mnogość ciekawych dla banków rozwiązań, daje ogromne moce obliczeniowe i możliwość korzystania z nich w zależności od potrzeb. Jest w nich dostępnych wiele rozwiązań. Brak tej technologii zmusił banki do wymyślania koła na nowo – zamiast korzystać z tego, że np. Google czy Apple wydały miliardy na rozwój usług AI, Big Data czy np. asystentów głosowych. Banki, nie mogąc z nich korzystać wprost, same kreowały rozwiązanie, co było kosztowne, czasochłonne i nie zawsze dawało odpowiednie rezultaty – wylicza jeden z bankowców. Dodaje, że po szybkim rozwoju innowacyjność polskiego sektora bankowego wyhamowała. Teraz, dzięki chmurze czy kooperacji z fintechami, znowu mogą się pojawić nowe rozwiązania.

W przypadku chmury początkowe nakłady są mniejsze, podobnie jak ryzyko tych inwestycji. Dlatego potencjalnie najbardziej skorzystają mniejsze podmioty, które już musiałyby wydawać ogromne kwoty na inwestycje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Monitory dla graczy wykrzywiają się

Globalna sprzedaż ekranów gamingowych rośnie w oszałamiającym tempie. W 2018 r. skoczyła o ponad ...

Chińczycy sklonują zmarłe zwierzę. I przeszczepią wspomnienia

Chińska firma Sinogene Biotechnology jako pierwsza na świecie sklonowała kota. I do tego zmarłego. ...

Lekarz w goglach przeprowadzi zdalnie operację

Dzięki nowym technologiom lekarze mogą doskonalić umiejętności poza salą operacyjną. To tylko jeden z ...

W 2018 roku wygrał Samsung. Huawei jednak nie pokonało Apple

Rynek smartfonów słabnie. W 2018 roku na świecie sprzedało się ich 1,388 mld, o ...

Szef SAP Polska: Budujmy gospodarkę opartą na wiedzy

Dotychczasowe silniki wzrostu, związane z niskimi kosztami pracy, będą słabnąć. Nowym motorem PKB powinny ...

Często kupujesz w internecie? Masz iPhone`a? Możesz zapłacić więcej

Linie lotnicze, agencje turystyczne i sklepy internetowe mogą oferować swoim klientom wyższe ceny na ...