Pułapka na hakera. Zdradzi swoje metody

Shutterstock

Nowe podejście do walki z cyberprzestępcami. Zamiast blokować im dostęp, otwieramy drzwi szeroko i witamy z radością, a przy okazji poznajemy ich metody.

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas podczas dorocznej konferencji Computer Security Applications Conference w grudniu w Portoryko zaproponowali nową metodę walki z hakerami.

Metoda ta, zwana DEEP-Dig (DEcEPtion DIGging), wabi intruzów na legalnie wyglądającą stronę, aby komputer mógł uczyć się od nich taktyki. Informacje te są następnie wykorzystywane do szkolenia systemu w celu rozpoznania i powstrzymania przyszłych ataków.

CZYTAJ TAKŻE: Wietnamscy hakerzy zaatakowali NBP

„Są przestępcy, którzy próbują atakować nasze sieci przez cały czas i zazwyczaj postrzegamy to jako coś negatywnego”, powiedział doktor Kevin Hamlen. „Zamiast blokować, być może moglibyśmy postrzegać tych napastników jako źródło darmowej pracy. Sami dostarczą nam danych o tym, jak wyglądają ich złośliwe ataki. To darmowe źródło wysoko cenionych danych”.

Ataki hakerskie to rosnący problem dla obywateli i biznesu na całym świecie. W ub.r. przyniosły 2 bln dol. strat
Shutterstock

Ponieważ obawy o zagrożenia naszej prywatności powodują, że systemom sztucznej inteligencji brakuje informacji dotyczących wykrywania intruzów, to nowe podejście ma dostarczyć dane dla systemów samouczących. Lepsze dane będą oznaczać wyższą zdolność wykrywania ataków. Teraz hakerzy będą szkolić maszyny, które mają nas przed tymi atakami chronić.

CZYTAJ TAKŻE: Biali hakerzy na wyżerce w mcdonald’s

Cyberprzestępcy zazwyczaj zaczynają od swoich najprostszych sztuczek, a następnie używają coraz bardziej wyrafinowanej taktyki, a większość programów zabezpieczających próbuje zablokować ich działania. DEEP-Dig pozwoli na zaobserwowanie działań przestępców i przyciągnie ich na stronę, która wygląda na legalną, a zawiera mnóstwo wabików i dezinformacji. Podczas włamania atakujący miałby cały czas wrażenie, że za chwilę uda mu się przełamać system.

„Kiedy napastnik próbuje ograć system obronny, my, po prostu, dowiadujemy się, jak hakerzy próbują ukryć swoje ślady” – podsumował Kevin Hamlen. „W miarę zmiany taktyki hakerów, DEEP-Dig pomoże systemom obrony cyberprzestrzeni nadążyć za ich nowymi sztuczkami”.

Teraz hakerzy będą szkolić maszyny, które mają nas przed tymi atakami chronić

Ataki hakerskie to rosnący problem dla obywateli i biznesu na całym świecie. Jak podaje Juniper Research, pod koniec 2019 roku koszt wszystkich cyberprzestępstw przekroczył 2 bln dolarów. Hakerzy najczęściej atakują małe i średnie organizacje, które nie przykładają dużej wagi do bezpieczeństwa informatycznego, a jednocześnie przechowują wrażliwe dane, na przykład numery kart kredytowych.

CZYTAJ TAKŻE: Numery milionów osób mogły trafić do hakerów przez błąd Twittera

Ataki na duże korporacje są zbyt kłopotliwe i wymagają wielu miesięcy przygotowań. Według FBI zaledwie 10 proc. włamań do systemów komputerowych w USA zostało zgłoszonych władzom. Jednocześnie jedna trzecia firm na świecie nie posiada odpowiednich zabezpieczeń przed atakami, a dwie trzecie nie mają systemów ich wykrywania.

Według Harvard Business Review Polska zaledwie 23 proc. polskich firm deklaruje regularny monitoring ryzyka związanego z cyberprzestępczością. Tylko 15 proc. badanych firm zdecydowało się na przeprowadzenie szkoleń komputerowych, które uznawane są za najskuteczniejszą metodę informowania o zagrożeniach, 33 proc. robi to w formie ogłoszeń, 30 proc. – prezentacji lub warsztatów, a 42 proc. wcale. Wskazuje to na dalece niewystarczający poziom stosowanych zabezpieczeń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Aplikacja Sygnalista pomoże w walce z przestępczością

Sytuacje rażące, wbrew prawu, których celem jest krzywdzenie drugiego człowieka, niszczenie mienia, w końcu ...

Druga młodość Minecrafta

Choć tytuł zadebiutował w 2011 roku, to do dziś jest jednym z najczęściej wybieranych ...

Apple Watch 6 zbada krew

Nowe inteligentne zegarki będą miały więcej funkcji monitorowania zdrowia użytkownika. Apple ma przedstawić Apple ...

Robert Lewandowski w kreskówce i grze wideo

Studio Mousetrap Games stworzy grę z najlepszym polskim piłkarzem. Potencjalny hit ma być wzorowany ...

Polski bank pamięci ma podbić Amerykę

Twórca startupu Kristalic zbudował innowacyjny biznes w San Francisco. Ale droga do sukcesu była ...

Adam Góral: Kwestia cyberbezpieczeństwa staje się kluczowa

Cyberprzestępcy bez skrupułów wykorzystują nasze coraz większe uzależnienie od nowych technologii – przestrzega Adam ...