Cyberprzestępcy żerują na pandemii. Fałszywe testy i szczepionki

Adobe Stock

Co trzeci internauta pada ofiarą oszustw w sieci związanych z Covid-19. W co czwartym przypadku hakerzy wyłudzają od nas w ten sposób poufne dane.

Sytuacja związana z pandemią daje wiele możliwości działania dla cyberprzestępców. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TransUnion, cyfrowi napastnicy najczęściej wykorzystują obecnie phishing. Wyłudzenia informacji o hasłach i loginach do kont internetowych czy numerach kart kredytowych stanowią aż 27 proc. ataków. Raport Consumer Financial Hardship wskazuje, że w sumie w czasie pandemii aż 32 proc. internautów padło ofiarą oszustw cyfrowych związanych z Covid-19.

Okazuje się, że hakerzy działają bardziej intensywnie niż „tradycyjni” złodzieje i przestępcy. Z badania TransUnion wynika, że najczęściej oszukiwano nas w sklepach internetowych (21 proc.), przy okazji zbierania funduszy na cele charytatywne (19 proc.), oferując nieprawdziwe szczepionki, leki oraz testy na Covid-19 (15 proc.) czy sprzedając fałszywe ubezpieczenie (15 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjscy hakerzy polują na szczepionkę na koronawirusa

Eksperci zbadali aktywność przestępców i okazało się, że najczęściej stosowali phishing w Kanadzie, Hongkongu, Wlk. Bryt. oraz USA. – Polacy stykają się z bardzo podobnymi problemami. Z naszych analiz wynika, że phishing jest najczęstszą formą ataków wymierzonych przeciwko rodzimym internautom – potwierdza Mariusz Politowicz z firmy Marken.

Jak zaznacza, phishing to dopiero pierwszy etap działania przestępców. W dalszej kolejności dążą do przejęcia kont ofiar, a następnie ich tożsamości. Oszustwa związane z tożsamością to główny sposób, w jaki oszuści wykorzystują skradzione dane konsumentów – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zhakowane hulajnogi stały się wulgarne

Hulajnogi Lime zostały zabrane z ulic Brisbane w Australii. Komuś udało się je zhakować ...

Telemedycyna może teraz przyspieszyć

Wizytę w placówce podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie można odbyć, korzystając z telemedycyny. To ...

Aktorzy zmartwychwstają. Kino przechodzi rewolucję

Cyfrowo odtwarzane postacie, komputerowo odmładzani, a nawet „przywracani” do życia aktorzy, czy sztuczna inteligencja ...

„Odkrywamy to, co niewidzialne” – jubileuszowe Forum Inteligentnego Rozwoju

Początek roku z 2020 zaskoczył wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że w przeciągu kliku ...

Koniec Google+. Mało czasu na pobranie danych

Rusza wygaszanie platformy społecznościowej Google’a. Serwis działający od 2011 r. zostanie oficjalnie zamknięty już ...

Lekarze najbardziej narażeni na zarażenie. Naukowcy mają pomysł

Urządzenie wyglądające jak router do wi-fi jest w stanie zdalnie monitorować stan zdrowia chorego ...