Michał Paschalis-Jakubowicz: W tym roku cyfryzacja firm ruszy na poważnie

Adobe Stock

W roku 2020 wiele firm było pochłoniętych ochroną business continuity, a teraz wejdzie w fazę faktycznej transformacji – mówi Michał Paschalis-Jakubowicz, prezes firmy Oktawave i wiceprezes K2 Holding.

Sektor technologii jest jednym z nielicznych sektorów gospodarki, które przez pandemię przechodzą w dobrej kondycji. Czy ta kondycja utrzyma się również w 2021 roku?

Rok 2020 był wielkim testem dla wielu branż, co spowodowało przyspieszenie cyfryzacji, w tym również zwiększenie wykorzystania chmury. Teraz moim zdaniem cyfryzacja przyspieszy jeszcze mocniej. Wynikać to będzie z dwóch zjawisk – po pierwsze, w roku 2020 wiele firm było pochłoniętych ochroną business continuity, a teraz wejdzie w fazę faktycznej transformacji. Po drugie, nawet firmy które nie zostały bezpośrednio dotknięte efektami pandemii, dostrzegły wartość tkwiącą w transformacji cyfrowej, i dołączą teraz do peletonu. Będziemy świadkami rozwoju sztucznej inteligencji, zaawansowanej analityki danych, sieci 5G i hiperautomatyzacji, czyli automatyzacji jak największej liczby procesów biznesowych i IT z wykorzystaniem AI i rozwiązań chmurowych.

mat. pras.

Jednak na ile polski biznes jest przygotowany do stosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, na przykład wspomnianej chmury?

Jedną z kluczowych kwestii przy adopcji chmury jest posiadanie specjalistycznych umiejętności, których firmom brakuje. Z przeprowadzonego przez IDG badania „Kompetencje chmurowe firm w Polsce 2020” wynika, że znaczny odsetek przedsiębiorstw zamierza podnieść swoje kompetencje chmurowe, a aż 68 proc. badanych średnich i 66 proc. dużych firm chce to zrobić za pośrednictwem dostawcy usług chmurowych. Kompetencje w zakresie bezpieczeństwa chmury również częściej będą nabywane od dostawców zewnętrznych, a jedynie 17 proc. zamierza zatrudnić specjalistów ds. bezpieczeństwa.

Czyli w tej chwili firmy nie mają większych kompetencji jeżeli chodzi o chmurę?

Poziom wykorzystania zaawansowanych modeli chmury jest wśród polskich przedsiębiorstw mniej niż średni. Wracając do badania IDG tylko co piąta firma (21 proc.) wykorzystuje chmurę hybrydową, 12 proc. multicloud, a adaptacja cross-cloud, modelu zakładającego rozdzielenie warstw aplikacji, danych czy bezpieczeństwa pomiędzy wielu dostawców, nie przekracza 6 procent. Te proporcje z pewnością będą się zmieniać w czasie.

Czy problemem nie są kwestie bezpieczeństwa?

Rozwiązania chmurowe są co najmniej tak samo bezpieczne, jak rozwiązania oparte na wewnętrznej infrastrukturze. Mogą być wykorzystywane do backupu czy też, najlepiej w modelu dywersyfikacji dostawców chmury, do tworzenia zapasowych repozytoriów danych. Trzeba jednak pamiętać, że za 95 proc. incydentów zagrażających cyberbezpieczeństwu odpowiadają użytkownicy. Można i należy zadbać o zmiany ich zachowań, ale najlepszym lekarstwem jest ograniczone zaufanie. Dlatego dobrym rozwiązaniem, zgodnym z obecnymi trendami, jest model Zero Trust, który zakłada podział infrastruktury sieciowej na małe, odizolowane strefy, wieloskładnikowe uwierzytelnianie oraz polityki ograniczonych uprawnień.

Rozmawiał Marcin Piasecki

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejny zwrot akcji? Fiskus nie rezygnuje z podatku cyfrowego

Choć wiceprezydent USA Mike Pence na koniec wizyty w Polsce oficjalnie podziękował za odrzucenie ...

Masek antywirusowych brakuje. Aplikacja je znajdzie

W Korei Płd. uruchomione zostanie specjalne oprogramowanie mobilne, które umożliwia użytkownikom zlokalizowanie sklepów i ...

Krzysztof Rybiński: Demokracja zanika i zastępuje ją algokracja

Gdyby Marks dzisiaj żył, byłby zadowolony. Przechodzimy od demokracji i kapitalizmu do algokracji – ...

W erze koronawirusa drukarki zyskały drugie życie. Co kupują klienci?

Analogowa komunikacja pomimo powszechnej digitalizacji radzi sobie nieźle. A perspektywy dla druku są wciąż ...

Facebook będzie usuwać wezwania do „walki” i „bitwy”

Koncern zakazuje publikowania na Facebooku i Instagramie płatnych treści kwestionujących wynik i legalność amerykańskich ...

Platforma do gier dla dzieci warta 40 mld dol. Teraz czas na starszych

Uwielbiana przez dzieci platforma do gier zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie NYSE, a jej kapitalizacja ...