Narzędzia IT wspierają rentowność firm

Shutterstock

Rozwiązania IT dzięki analizie danych zebranych na jednej platformie potrafią nie tylko bezbłędnie przeprowadzić rozliczenia okresowe, ale także przeanalizować wszystkie informacje odpowiedzialne za rentowność firm i pokazać gdzie generowane są przychody oraz jak alokować środki, aby zwiększyć efektywność biznesu.

Coraz więcej firm zaczyna sięgać po rozwiązania controllingowe. Na wzrost zainteresowania tego typu narzędziami wpłynęła pandemia, ponieważ zamykanie okresów sprawozdawczych w czasach pracy zdalnej i rozproszenia zespołów, przy braku odpowiednich narzędzi IT, wymagało sporego wysiłku. Przesyłanie plików excela i sprawdzenie ich pod kątem ewentualnych błędów zabierało dużo czasu. Jeśli trwające zazwyczaj 3 dni zamkniecie okresu sprawozdawczego przeciągało się do 5 dni, generowało dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Ponadto praca z excelem ma swoje ograniczenia, ponieważ przestaje być efektywna przy dużej ilości danych. Rezygnacja z arkuszy kalkulacyjnych na rzecz wyposażenia działów finansowych w nowoczesne rozwiązania znosi wszystkie te niedogodności, eliminuje ludzkie błędy w obliczeniach i skraca czas ich wykonywania, nawet przy wielkich wolumenach danych, ponieważ automatyzuje część zadań.

Oblicz jak uzyskać rentowność

Jednym z takich narzędzi jest SAP Profitability and Performance Management, który oferuje znacznie więcej niż controlling. SAP PaPM pozwoli zwiększyć rentowność i lepiej planować przyszłość przedsiębiorstwa, ponieważ jest w stanie zapewnić zespołom finansowym i biznesowym użyteczne informacje dzięki zaawansowanym modelom, takim jak alokacja rentowności i kosztów, modelowanie przepływów pieniężnych, kalkulacja kosztów usług wspólnych oraz wycena transferu środków i płynności finansowej. Jednym słowem ułatwia firmom, dzięki wszechstronnym analizom kosztów, utrzymanie rentowności. Rozwiązanie działa w czasie rzeczywistym i wskazuje ewentualne błędy w trakcie trwania procesu, a nie w momencie jego zakończenia, ponieważ na każdym etapie pracy daje możliwość weryfikacji wyliczeń w formie raportu lub wykresu.

Można też za jego pomocą dokonywać symulacji: zasymulować marże, cash-flow czy przychody organizacji biorąc pod uwagę różne scenariusze. A także, co dziś, w czasie cyfrowej transformacji szczególnie ważne, tworzyć symulacje pod decyzje biznesowe dotyczące zaawansowanych technologicznie usług i produktów. – Kończymy właśnie wdrożenie u klienta z branży automotive, który chciał skrócić czas zamykania okresów rozliczeniowych oraz identyfikować miejsca powstawania błędów. Dodatkowo w czasie projektu zainteresowano się także możliwością symulacji i spięciem jej z obszarem planowania- mówi Grzegorz Zubilewicz, Key Account Manager w HICRON.

Aby skorzystać z SAP PaPM nie trzeba być koniecznie użytkownikiem systemów SAP, można zintegrować go z dowolnym systemem i z różnymi bazami danych.

Rentowność według branż

SAP PaPM  jako platforma do obliczania rentowności sprawdzi się w różnych branżach, a zwłaszcza tam, gdzie istnieją duże wolumeny danych. Oto kilka przykładów specyficznych dla niektórych branż przypadków użycia:

  • linie lotnicze – rentowność tras, informacje o przychodach i kosztach na poziomie trasy; analiza kosztów paliwa, robocizny i utrzymania;
  • opieka zdrowotna – rentowność hospitalizacji, badań medycznych, analiz laboratoryjnych, chirurgii i farmacji; łączenie rzeczywistych danych z księgi głównej szpitala z danymi planowanymi (prognozowanymi) kwartalnie w roku podatkowym;
  • sektor publiczny – modele rachunku kosztów działań, mające zastosowanie zarówno do danych rzeczywistych, jak i planowanych; podział budżetu na działania w obszarach finansów, administracji, HR, szkoleń IT i alokacja do centrów kosztów;
  • firmy telekomunikacyjne – dane w rozbiciu na faktyczne i planowane, alokacje na poziomie usług, klientów i kanałów;
  • produkcja – rentowność procesu produkcyjnego, alokacja kosztów i przychodów do zasobów, działań, produktów, projektów i klientów; analiza scenariuszy typu „co-jeśli”, możliwych do zastosowania na rynku;
  • technologia – rentowność procesów badawczo-rozwojowych; symulacje decyzji biznesowych dotyczących usług i produkcji high-tech;
  • sprzedaż detaliczna – rentowności omni-channel, np. sklepów i sprzedaży online; analiza kosztów zakupu dla każdego dostawcy na podstawie aktualnych poziomów zapasów w sklepie.

Ciekawym przykładem wykorzystania SAP PaPM może być obliczanie emisji CO2. Na przykład producent samochodów może sprawdzić, jak wygląda emisja CO2 dla pojedynczego auta z konkretnej linii produkcyjnej, w konkretnej fabryce. W Polsce jeszcze nie ma klientów, którzy obliczają wielkość emisji dwutlenku węgla za pomocą tego rozwiązania, ale firmy na świecie już to robią.

Materiał powstał we współpracy z firmą Hicron

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjscy hakerzy zaatakowali posłów do Bundestagu

Hakerzy działający prawdopodobnie na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU chcą za pomocą fake newsów ...

Konkurent TikToka idzie na giełdę. Największa oferta w tym roku

Kuaishou Technology, chiński właściciel aplikacji do przesyłania filmików, planuje debiut na giełdzie w Hongkongu. ...

Ochnik zhakowany. Wyciekły dane klientów odzieżowej firmy?

Firma ujawniła, że 15 maja stwierdzono nieuprawnioną próbę dostępu do bazy danych spółki. W ...

Inteligentne miny z AI same znajdą i zaatakują cel

Armia USA szuka nowych systemów min przeciwpancernych. Nie chodzi jednak o tradycyjne ładunki wybuchowe, ...

Uber wybiera się na giełdę. Oferta może być warta nawet 120 mld dol.

Uber złożył wniosek o pierwszą ofertę publiczną do amerykańskiej komisji papierów wartościowych – wynika ...

Nowy smartfon od Google`a. Pokazali, bo wyciekł

Google pokazało projekt swojego najnowszego smartfona. Urządzenie zostało pokazane przez koncern po tym, jak ...