USA: To Chiny zaatakowały serwery Microsoftu

Wschodnia brama starego miast w Kaszgarze,, stolicy Xinjiang, autonomicznego regionu Chin, który zamieszkuje wiele mniejszości etnicznych
Bloomberg

Administracja prezydenta Bidena oskarżyła Państwo Środka o zhakowanie na początku roku oprogramowania serwera poczty e-mail Microsoft Exchange.

USA i inne kraje ujawniły również szeroki zakres innych cyberzagrożeń ze strony Pekinu, w tym ataki ransomware hakerów współpracujących z rządem na firmy w zamian za miliony dolarów okupu. Według wysokiego urzędnika administracji chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego wykorzystuje hakerów kontraktowych, którzy angażują się w programy cyberwymuszenia i kradzieży dla zysku. Poinformował dziennikarzy o śledztwie pod warunkiem zachowania anonimowości – donosi serwis Techcrunch.

Departament Sprawiedliwości ogłosił w poniedziałek zarzuty przeciwko czterem chińskim obywatelom, którzy według prokuratorów współpracowali z Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwowego w kampanii hakerskiej, której celem były dziesiątki systemów komputerowych, w tym firmy, uniwersytety i instytucje rządowe.

CZYTAJ TAKŻE: WeChat usuwa konta. Chiny rozprawiają się z LGBT

Zwraca to uwagę na trwające cyberzagrożenie ze strony chińskich hakerów rządowych, mimo że administracja USA ostatnio była pochłonięta próbami powstrzymania ataków ze strony rosyjskich hakerów, których celem był m.in rurociąg paliwowy. Mimo że wskazywaniu palcem nie towarzyszyły żadne sankcje wobec Pekinu, wysoki rangą urzędnik administracji, który ujawnił działania dziennikarzom, powiedział, że USA konfrontowały się z wysokimi chińskimi urzędnikami i że Biały Dom uważa, że wielonarodowe publiczne napiętnowanie takiej działalności to wysyłanie ważnego sygnału.

Unia Europejska i Wielka Brytania również wskazały na Chiny. UE stwierdziła, że złośliwe działania cybernetyczne o „znaczących skutkach”, skierowane przeciwko instytucjom rządowym, organizacjom politycznym i kluczowym branżom w 27 państwach członkowskich bloku, mogą być powiązane z chińskimi grupami hakerskimi. Brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego poinformowało, że grupy są ukierunkowane na przemysł morski i wykonawców obrony morskiej w Stanach Zjednoczonych i Europie.

W oświadczeniu szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że hakowanie było „przeprowadzane z terytorium Chin w celu kradzieży własności intelektualnej i szpiegostwa”.

– Cyberatak na Microsoft Exchange dokonany przez chińskie grupy wspierane przez państwo był lekkomyślnym, ale znanym wzorcem zachowania – powiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy dokonali przełomu. Kwanty uderzą w hakerów

Większość najbardziej szkodliwych i głośnych niedawnych ataków ransomware dotyczyła rosyjskich gangów przestępczych.

Włamanie do Microsoft Exchange zostało po raz pierwszy zidentyfikowane w styczniu i zostało szybko przypisane chińskim cyberszpiegom przez firmy z sektora prywatnego. Administracja połączyła wskazanie Chińczyków ze wskazówkami dla firm na temat taktyk, które stosują.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przeszkolą przez inteligentne okulary

Technologia nsFlow usprawni transfer wiedzy. Wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość i inteligentne okulary łączy treści generowane ...

W komputerach Apple pokonał HP. Zaskakujący powrót tabletów

Miniony kwartał przyniósł duże zmiany na rynku tzw. urządzeń komputerowych (zalicza się do nich ...

Pekin grozi Niemcom srogim odwetem, jeśli wykluczą Huawei z 5G

Dyskusja o udziale Chińczyków w budowie sieci 5G w Niemczech zaostrza się. W parlamencie ...

Rewolucyjna soczewka kontaktowa. Mrugając, powiększysz obraz

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli zrobotyzowaną soczewkę, która jest w stanie ...

Algorytmy chcą rządzić światem

Jeśli regularnie korzystasz z portali społecznościowych, to jesteś osaczony – ostrzega matematyk David Sumpter. ...

Założyciel Twittera przenosi się do Afryki. Kuszą go kryptowaluty

Jack Dorsey poinformował, że chce zamieszkać w Afryce. W 2020 r. zamierza przenieść się ...