Przyzwyczailiśmy się, że przy porównywaniu Polski w zakresie wykorzystania nowych technologii zazwyczaj osiągamy wynik znacznie poniżej średniej europejskiej czy globalnej.
Polsce wciąż daleko do takich krajów jak Korea Południowa czy Islandia, gdzie z internetu korzysta cała populacja, ale zmiany i tak postępują. Osoby podłączone do sieci, których jest już niemal 30 mln, wytyczają nowe trendy, co pokazuje raport McKinsey, do jakiego dotarła „Rzeczpospolita”.
Żyjemy online
Cyfrowy Polak w tym roku do sieci podłączony jest na różnych urządzeniach już średnio 11 godzin na dobę, czyli pięć więcej niż w poprzedniej edycji badania z 2016 r. 94 proc. korzysta już ze smartfonów, minimalnie mniej z komputerów, a 93 proc. łączy się z siecią przez wi-fi. W przypadku tego ostatniego wyniku to o 6 pkt proc. więcej niż w 2016 r. Właśnie dlatego już 78 proc. komunikacja odbywa się online, z dominującą rolą mediów społecznościowych.
W sumie już 44 proc. cyfrowych Polaków ocenia, że internet jest ważną częścią ich życia, czyli o 9 pkt więcej niż w 2016 r. Co ciekawe, jako źródło informacji obok mediów online aż 31 proc. podaje gazety codzienne – to aż 13 pkt więcej niż dwa lata temu.