Narzędzia IT wspierają rentowność firm

Rozwiązania IT dzięki analizie danych zebranych na jednej platformie potrafią nie tylko bezbłędnie przeprowadzić rozliczenia okresowe, ale także przeanalizować wszystkie informacje odpowiedzialne za rentowność firm i pokazać gdzie generowane są przychody oraz jak alokować środki, aby zwiększyć efektywność biznesu.

Publikacja: 16.05.2021 19:54

Narzędzia IT wspierają rentowność firm

Foto: Shutterstock

Coraz więcej firm zaczyna sięgać po rozwiązania controllingowe. Na wzrost zainteresowania tego typu narzędziami wpłynęła pandemia, ponieważ zamykanie okresów sprawozdawczych w czasach pracy zdalnej i rozproszenia zespołów, przy braku odpowiednich narzędzi IT, wymagało sporego wysiłku. Przesyłanie plików excela i sprawdzenie ich pod kątem ewentualnych błędów zabierało dużo czasu. Jeśli trwające zazwyczaj 3 dni zamkniecie okresu sprawozdawczego przeciągało się do 5 dni, generowało dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Ponadto praca z excelem ma swoje ograniczenia, ponieważ przestaje być efektywna przy dużej ilości danych. Rezygnacja z arkuszy kalkulacyjnych na rzecz wyposażenia działów finansowych w nowoczesne rozwiązania znosi wszystkie te niedogodności, eliminuje ludzkie błędy w obliczeniach i skraca czas ich wykonywania, nawet przy wielkich wolumenach danych, ponieważ automatyzuje część zadań.

Oblicz jak uzyskać rentowność

Jednym z takich narzędzi jest SAP Profitability and Performance Management, który oferuje znacznie więcej niż controlling. SAP PaPM pozwoli zwiększyć rentowność i lepiej planować przyszłość przedsiębiorstwa, ponieważ jest w stanie zapewnić zespołom finansowym i biznesowym użyteczne informacje dzięki zaawansowanym modelom, takim jak alokacja rentowności i kosztów, modelowanie przepływów pieniężnych, kalkulacja kosztów usług wspólnych oraz wycena transferu środków i płynności finansowej. Jednym słowem ułatwia firmom, dzięki wszechstronnym analizom kosztów, utrzymanie rentowności. Rozwiązanie działa w czasie rzeczywistym i wskazuje ewentualne błędy w trakcie trwania procesu, a nie w momencie jego zakończenia, ponieważ na każdym etapie pracy daje możliwość weryfikacji wyliczeń w formie raportu lub wykresu.

Można też za jego pomocą dokonywać symulacji: zasymulować marże, cash-flow czy przychody organizacji biorąc pod uwagę różne scenariusze. A także, co dziś, w czasie cyfrowej transformacji szczególnie ważne, tworzyć symulacje pod decyzje biznesowe dotyczące zaawansowanych technologicznie usług i produktów. – Kończymy właśnie wdrożenie u klienta z branży automotive, który chciał skrócić czas zamykania okresów rozliczeniowych oraz identyfikować miejsca powstawania błędów. Dodatkowo w czasie projektu zainteresowano się także możliwością symulacji i spięciem jej z obszarem planowania- mówi Grzegorz Zubilewicz, Key Account Manager w HICRON.

Aby skorzystać z SAP PaPM nie trzeba być koniecznie użytkownikiem systemów SAP, można zintegrować go z dowolnym systemem i z różnymi bazami danych.

Rentowność według branż

SAP PaPM  jako platforma do obliczania rentowności sprawdzi się w różnych branżach, a zwłaszcza tam, gdzie istnieją duże wolumeny danych. Oto kilka przykładów specyficznych dla niektórych branż przypadków użycia:

  • linie lotnicze – rentowność tras, informacje o przychodach i kosztach na poziomie trasy; analiza kosztów paliwa, robocizny i utrzymania;
  • opieka zdrowotna – rentowność hospitalizacji, badań medycznych, analiz laboratoryjnych, chirurgii i farmacji; łączenie rzeczywistych danych z księgi głównej szpitala z danymi planowanymi (prognozowanymi) kwartalnie w roku podatkowym;
  • sektor publiczny – modele rachunku kosztów działań, mające zastosowanie zarówno do danych rzeczywistych, jak i planowanych; podział budżetu na działania w obszarach finansów, administracji, HR, szkoleń IT i alokacja do centrów kosztów;
  • firmy telekomunikacyjne – dane w rozbiciu na faktyczne i planowane, alokacje na poziomie usług, klientów i kanałów;
  • produkcja – rentowność procesu produkcyjnego, alokacja kosztów i przychodów do zasobów, działań, produktów, projektów i klientów; analiza scenariuszy typu „co-jeśli”, możliwych do zastosowania na rynku;
  • technologia – rentowność procesów badawczo-rozwojowych; symulacje decyzji biznesowych dotyczących usług i produkcji high-tech;
  • sprzedaż detaliczna – rentowności omni-channel, np. sklepów i sprzedaży online; analiza kosztów zakupu dla każdego dostawcy na podstawie aktualnych poziomów zapasów w sklepie.

Ciekawym przykładem wykorzystania SAP PaPM może być obliczanie emisji CO2. Na przykład producent samochodów może sprawdzić, jak wygląda emisja CO2 dla pojedynczego auta z konkretnej linii produkcyjnej, w konkretnej fabryce. W Polsce jeszcze nie ma klientów, którzy obliczają wielkość emisji dwutlenku węgla za pomocą tego rozwiązania, ale firmy na świecie już to robią.

Materiał powstał we współpracy z firmą Hicron

IT

Coraz więcej firm zaczyna sięgać po rozwiązania controllingowe. Na wzrost zainteresowania tego typu narzędziami wpłynęła pandemia, ponieważ zamykanie okresów sprawozdawczych w czasach pracy zdalnej i rozproszenia zespołów, przy braku odpowiednich narzędzi IT, wymagało sporego wysiłku. Przesyłanie plików excela i sprawdzenie ich pod kątem ewentualnych błędów zabierało dużo czasu. Jeśli trwające zazwyczaj 3 dni zamkniecie okresu sprawozdawczego przeciągało się do 5 dni, generowało dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Szybki wzrost długów w firmach IT. Topią je... klienci