Aktualizacja: 21.11.2024 11:30 Publikacja: 23.12.2019 21:14
Od lewej: Jarosław Machocki, członek Zarządu Gremi Media; Łukasz Gradowski, Dyrektor ds. Programów Transformacyjnych Pekao SA; Aleksandra Przegalińska z Akademii L. Koźmińskiego i MIT; Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego; Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska; Włodzimierz Łoziński, CEO Vooom; Iwona Dziedzic-Gawryś, DocPlanner; Paweł Rożyński, redaktor prowadzący „Rzeczpospolitej cyfrowej” i portalu cyfrowa.rp.pl.; Adrian Boczkowski, pełnomocnik zarządu AB; Sergiusz Borysławski, członek zarządu DataWalk; prof. Jacek Leśkow, dyrektor NASK
Foto: Robert Gardzinski
Dzięki cyfryzacji PKB Polski może wzrosnąć o 275 mld zł do 2025 r. – szacuje firma doradcza McKinsey. Pozwoliłoby nam to na osiągnięcie poziomu cyfryzacji krajów najbardziej zaawansowanych pod tym względem. Mamy jednak dużo do zrobienia, bo na razie znajdujemy się w ogonie Europy.
Są jednak sektory, w których Polska pozytywnie się wyróżnia. Przykład? Innowacyjność sektora finansowego. Stopień zaawansowania krajowych rozwiązań technologicznych robi wrażenie. Mocno rozwijają się też w Polsce nowoczesne kanały dystrybucji. Udział sprzedaży internetowej w handlu detalicznym w Unii Europejskiej wynosi średnio 8,8 proc., a w Polsce ten odsetek jest wprawdzie niższy, ale szybko rośnie.
W popularnej nawigacji od Google będzie można zgłaszać opóźnienia występujące w komunikacji publicznej. Nowa funkcja w Mapach Google ma pojawić się najpierw w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem ma być udostępniona także w innych krajach.
Włamując się na naszą pocztę cyberprzestępcy nie tylko mają wgląd do wszelkich przechowywanych tam danych (znajdujących się na przykład w załącznikach). Za pośrednictwem adresu e-mail mogą również zyskać dostęp do innych, ważnych dla nas serwisów. Okazuje się, że przestępcy mają sposób na włamanie się nawet na te konta, w przypadku których występuję dwuskładnikowe uwierzytelnianie (jak np. Gmail).
Firmom brakuje funduszy, by spełnić wymogi unijnej dyrektywy NIS 2. Ci, którzy zdają sobie sprawę z nowych regulacji, próbują łatać dziury w budżecie.
Norweski rząd ogłosił, że ma w planach zmienić krajową ustawę o danych osobowych chroniącą dzieci przed szkodliwymi treściami, na które mogą natrafić w internecie. Zmiany miałyby dotyczyć limitu wieku korzystania z mediów społecznościowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Poprawiamy swoje umiejętności cyfrowe, coraz częściej kupujemy online i zdalnie załatwiamy sprawy urzędowe czy służbowe. Rośnie też znaczenie kompetencji i specjalistów IT na rynku pracy.
Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.
Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.
Polska jest dziś w ogonie wyścigu państw wspierających systemowo innowacje. Mimo że nasza gospodarka jest jedną z większych w Europie, w rankingu inwestycji VC w stosunku do PKB plasujemy się na jego dole.
Kompetencje cyfrowego młodego pokolenia Polaków są dramatycznie niskie. Z przeprowadzonego w naszym regionie Europy testu wśród tysięcy uczniów szkół podstawowych i liceów wynika, że to właśnie młodzież znad Wisły wypada najgorzej.
Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.
Liczba możliwych kombinacji produktowych jest skończona. Dlatego rozwój technologii jest jednym z kluczowych elementów budowy przewagi konkurencyjnej – mówi Wojciech Mach, CEO GFT Poland.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Bank Centralny Cypru w ramach unijnej inicjatywy badającej cyberbezpieczeństwo wytypował kraje, w których hakerzy sieją największy zamęt. Polska znalazła się na podium niechlubnego rankingu. Skala incydentów jest gigantyczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas