Zachowanie przewagi rynkowej zależy dziś od innowacyjności firm, co wymaga wdrożenia właściwych rozwiązań informatycznych. Dlatego też starsze systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (Enterprise Resource Planning), jeśli nadal mają wspierać jego rozwój, powinny zostać zastąpione nowszym oprogramowaniem, dostosowanym do cyfrowej rzeczywistości i nowych potrzeb biznesu. Nic zatem dziwnego, że jak podaje raport Panorama Cunsulting „2019 ERP Report: People, Process, Technology”, 37 proc. firm na świecie planuje gruntowną aktualizację oprogramowania ERP, a 28 proc. rozważa zastąpienie go nowym rozwiązaniem.
Nowy system powinien być elastyczny i łatwy w obsłudze. Użytkownicy oczekują, że będzie miał wbudowane możliwości analityczne i łatwo zintegruje się z oprogramowaniem innych dostawców, co pozwoli budować i stale uzupełniać ekosystem rozwiązań wspierających rozwój biznesu. Wszystkie te parametry spełnia SAP S/4HANA, zastępujący system SAP ECC. W Polsce jest obecnie 1500 instalacji SAP, które powinny migrować do tej wersji, jednak także firmy posługujące się rozwiązaniami innych dostawców mogą po nią sięgnąć.
Następca ECC ma ogromne możliwości analityczne dzięki wbudowanej nowoczesnej bazie danych in-memory SAP HANA, która pozwala na błyskawiczne analizowanie wielkich wolumenów danych w pamięci RAM. Wgląd w biznes w czasie rzeczywistym umożliwia szybsze podejmowanie decyzji, optymalizację procesów i lepsze interakcje z klientami. SAP S/4HANA przyspiesza cyfrową transformację także dlatego, że można go łatwo zintegrować z rozwiązaniami z obszaru AI, machine learning czy też z blockchain. Użytkowanie systemu ułatwia nowy, kafelkowy interfejs Fiori, dostępny także dla smartfonów i tabletów. Jest on oparty na rolach (role-based), a zatem dostęp do funkcji systemu jest zależny od uprawnień użytkownika i zakresu jego obowiązków. Zróżnicowanie praw dostępu ma jeszcze jedną zaletę: zwiększa bezpieczeństwo danych.
Przejście na nowy system warto rozważyć także dlatego, że wsparcie dla poprzedniej wersji SAP ECC zakończy się w 2027 roku, z odpłatną możliwością przedłużenia terminu do 2030 roku. Może się wydawać, że to nieprędko, jednak każda firma, która zastanawia się nad zmianą systemu, musi brać pod uwagę, że jeśli wstrzyma się z migracją, to przez ten czas wielu konkurentów zrobi krok naprzód, bo będą już korzystać z możliwości systemu S/4HANA aktualizowanego kilka razy w roku.
Dwie drogi do systemu
Wymiana systemu ERP w przypadku SAP S/4HANA może być przeprowadzona na dwa sposoby, jako reimplementacja lub konwersja.