To m.in. o tych właśnie kwestiach będą dyskutować eksperci z krajów Europy Środkowo-Wschodniej 13 marca podczas Regionalnej Konferencji Podatkowej. To cykliczna impreza, organizowana od 13 lat przez amerykańskie izby handlowe z naszego regionu. Co roku odbywa się w innym kraju: dwa lata temu była na Słowacji, rok temu w Czechach, a w tym roku przyszedł czas na Warszawę.
Ogólnoświatowy trend zmierza w kierunku pełnej cyfryzacji na linii administracja państwowa–podatnik. Pytanie o digitalizację podatków nie powinno zatem brzmieć „czy”, ale „jak” oraz „kiedy”.
Resorty finansów poszczególnych krajów stopniowo odchodzą od innych form raportowania i papierowych dokumentów na rzecz elektronicznych. Wiąże się to z oszczędnością czasu i pieniędzy, co ma niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorstw. Podobnie zresztą jak dla fiskusa – cyfryzacja pozwala na uszczelnienie systemu i usprawnienie kontroli podatkowych. W Polsce przykładem tych zmian jest wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, który od 2018 r. obejmuje już wszystkie firmy.
Cyfryzacja niesie też ze sobą wiele wyzwań, takich jak chociażby konieczność opracowania i wdrożenia nowych systemów IT. Nie bez znaczenia jest też zabezpieczenie danych przed ingerencją cyberprzestępców.
Podczas zbliżającej się konferencji eksperci będą się zastanawiać nad tym, jaki model podatkowy jest optymalny, jakie rozwiązania funkcjonują w innych krajach naszego regionu i jaki jest stan cyfryzacji w poszczególnych państwach.