Przemysław Kania: Tradycyjne firmy IT muszą uważać, żeby przetrwać na rynku

Wiele firm IT w nowym świecie nie do końca się odnajduje. Bez przerwy pojawiają się nowi gracze, którzy wymyślają coś nowego i redefiniują to, co się dzieje – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Publikacja: 16.10.2018 12:15

Przemysław Kania: Tradycyjne firmy IT muszą uważać, żeby przetrwać na rynku

Foto: cyfrowa.rp.pl

Gość zaznaczył, że po fali cyfryzacji przedsiębiorstw, kolejnym trendem, który silnie widać na rynku to tzw. chmura. – Chodzi o możliwość korzystania z zasobów, które znajdują się cyberprzestrzeni – mówił Kania.

Na horyzoncie pojawiają się też inne nowe rzeczy.

– Jednym trendem jest internet wszechrzeczy (IoT). Mówi się o tym od dawna, ale dzisiaj widzimy pierwsze implementacje, które zmieniają to ,w jaki sposób przedsiębiorstwa prowadzą swoją działalność. Za chwilę będziemy mieli do czynienia z fenomenem 5G. To z internetem wszechrzeczy spowoduje duże zmiany. Jest też trend big data. W oparciu o te dane będzie można podejmować dużo bardziej wyrafinowane decyzje biznesowe – wyliczał gość.

– Poza tym jest sztuczna inteligencja. Wchodzi zarówno w kontekście tego, jak budowane jest oprogramowanie, ale również w formule bardziej namacalnej jak robotyzacja – dodał.

Kania podkreślił, że ciągle pojawiają się nowe możliwości, które dają firmom IT pożywkę do rozwoju.

– Z drugiej strony rynek IT bardzo się zmienia. Klienci mają dużo większe wymagania, inaczej patrzą na IT, mogą je inaczej konsumować. To powoduje pewne zagrożenia. Wiele firm w nowym świecie nie do końca się odnajduje. Ten rynek jest bardzo konkurencyjny. Bez przerwy pojawiają się nowi gracze, którzy wymyślają coś nowego i redefiniują to, co się dzieje – tłumaczył gość.

– Wiele tradycyjnych firm, jak Cisco, musi uważać i starannie redefiniować swoją strategię, żeby istnieć na rynku IT. Takich firm, które trwają na przestrzeni 20-30 lat jest może kilkanaście – dodał.

Cyberbezpieczeństwo

W ostatnich latach coraz częściej słyszeliśmy o atakach, które miały negatywny wpływ na dużą rzeszę użytkowników, albo na konkretne firmy czy branże.

– Dostępność do technologii, które umożliwiają atak jest dużo prostsza – ocenił Kania.

Gość podkreślił, że postępu nie zatrzymamy. – Możliwości, które daje technologia są tak wielkie, że zawsze przeważą ewentualne zagrożenia. Świadomość dotycząca bezpieczeństwa bardzo wzrosła. Firmy wiedzą, że trzeba na to wydawać pieniądze – tłumaczył.

– Pytanie, czy wszystkie firmy implementują to, co powinni. Niestety nie wszyscy, ale fala ruszyła. Wcześniej czy później nastąpi duża implementacja systemów bezpieczeństwa – dodał.

Gość przypomniał, że rynek producentów zabezpieczeń jest młody. Legislacja, tworzenie prawa i wymagań dopiero się zaczęło.

– Firm, które zapewniają rozwiązania bezpieczeństwa jest mnóstwo. W ciągu kilku lat to się wszystko skonsoliduje, zostaną zainwestowane większe pieniądze, nałożą się na to procedury i prawo. Dzięki temu cyberbezpieczeństwo będzie podlegało takim samym rygorom jak bezpieczeństwo ruchu drogowego – prognozował.

Kania zaznaczył, że dużym zagrożeniem jest dostęp do wiedzy. – Mamy niedobór informatyków, w szczególności zajmujących się bezpieczeństwem, zarówno w Polsce, jak i za granicą – mówił.

Zaznaczył, że proces automatyzacji, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego dotyczącego zagrożeń oraz możliwość implementacji spójnych systemów bardzo się zwiększa.

– Środki na R&D, które inwestujemy w Cisco w zagadnienia bezpieczeństwa rosną lawinowo. Każdy nasz produkt, który wypuszczamy na rynek ma w sobie zaszyty aspekt bezpieczeństwa – podkreślił Kania.

– Wielką szansą podniesienia bezpieczeństwa jest zbudowanie komputerowej sieci transmisji danych głosu i wideo, w taki sposób, żeby ta sieć stanowiła element bezpieczeństwa. Żeby słuchała, wykrywała ewentualne ataki i odpowiednio na nie reagowała – dodał.

IT

Gość zaznaczył, że po fali cyfryzacji przedsiębiorstw, kolejnym trendem, który silnie widać na rynku to tzw. chmura. – Chodzi o możliwość korzystania z zasobów, które znajdują się cyberprzestrzeni – mówił Kania.

Na horyzoncie pojawiają się też inne nowe rzeczy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Polska liderem rozwoju IT w Europie. Kto jest najbardziej poszukiwany
IT
Pracownicy IT z mniejszym wzięciem i zagrożeni przez AI. Ciężki los juniora
IT
Brytyjski gigant oszukany na ogromne sumy. Stworzyli fałszywego dyrektora finansowego
IT
Polskie paradoksy dostosowań do unijnej dyrektywy
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy