Przemysław Kania: Tradycyjne firmy IT muszą uważać, żeby przetrwać na rynku

Wiele firm IT w nowym świecie nie do końca się odnajduje. Bez przerwy pojawiają się nowi gracze, którzy wymyślają coś nowego i redefiniują to, co się dzieje – mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Publikacja: 16.10.2018 12:15

Przemysław Kania: Tradycyjne firmy IT muszą uważać, żeby przetrwać na rynku

Foto: cyfrowa.rp.pl

Gość zaznaczył, że po fali cyfryzacji przedsiębiorstw, kolejnym trendem, który silnie widać na rynku to tzw. chmura. – Chodzi o możliwość korzystania z zasobów, które znajdują się cyberprzestrzeni – mówił Kania.

Na horyzoncie pojawiają się też inne nowe rzeczy.

– Jednym trendem jest internet wszechrzeczy (IoT). Mówi się o tym od dawna, ale dzisiaj widzimy pierwsze implementacje, które zmieniają to ,w jaki sposób przedsiębiorstwa prowadzą swoją działalność. Za chwilę będziemy mieli do czynienia z fenomenem 5G. To z internetem wszechrzeczy spowoduje duże zmiany. Jest też trend big data. W oparciu o te dane będzie można podejmować dużo bardziej wyrafinowane decyzje biznesowe – wyliczał gość.

– Poza tym jest sztuczna inteligencja. Wchodzi zarówno w kontekście tego, jak budowane jest oprogramowanie, ale również w formule bardziej namacalnej jak robotyzacja – dodał.

Kania podkreślił, że ciągle pojawiają się nowe możliwości, które dają firmom IT pożywkę do rozwoju.

– Z drugiej strony rynek IT bardzo się zmienia. Klienci mają dużo większe wymagania, inaczej patrzą na IT, mogą je inaczej konsumować. To powoduje pewne zagrożenia. Wiele firm w nowym świecie nie do końca się odnajduje. Ten rynek jest bardzo konkurencyjny. Bez przerwy pojawiają się nowi gracze, którzy wymyślają coś nowego i redefiniują to, co się dzieje – tłumaczył gość.

– Wiele tradycyjnych firm, jak Cisco, musi uważać i starannie redefiniować swoją strategię, żeby istnieć na rynku IT. Takich firm, które trwają na przestrzeni 20-30 lat jest może kilkanaście – dodał.

Cyberbezpieczeństwo

W ostatnich latach coraz częściej słyszeliśmy o atakach, które miały negatywny wpływ na dużą rzeszę użytkowników, albo na konkretne firmy czy branże.

– Dostępność do technologii, które umożliwiają atak jest dużo prostsza – ocenił Kania.

Gość podkreślił, że postępu nie zatrzymamy. – Możliwości, które daje technologia są tak wielkie, że zawsze przeważą ewentualne zagrożenia. Świadomość dotycząca bezpieczeństwa bardzo wzrosła. Firmy wiedzą, że trzeba na to wydawać pieniądze – tłumaczył.

– Pytanie, czy wszystkie firmy implementują to, co powinni. Niestety nie wszyscy, ale fala ruszyła. Wcześniej czy później nastąpi duża implementacja systemów bezpieczeństwa – dodał.

Gość przypomniał, że rynek producentów zabezpieczeń jest młody. Legislacja, tworzenie prawa i wymagań dopiero się zaczęło.

– Firm, które zapewniają rozwiązania bezpieczeństwa jest mnóstwo. W ciągu kilku lat to się wszystko skonsoliduje, zostaną zainwestowane większe pieniądze, nałożą się na to procedury i prawo. Dzięki temu cyberbezpieczeństwo będzie podlegało takim samym rygorom jak bezpieczeństwo ruchu drogowego – prognozował.

Kania zaznaczył, że dużym zagrożeniem jest dostęp do wiedzy. – Mamy niedobór informatyków, w szczególności zajmujących się bezpieczeństwem, zarówno w Polsce, jak i za granicą – mówił.

Zaznaczył, że proces automatyzacji, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego dotyczącego zagrożeń oraz możliwość implementacji spójnych systemów bardzo się zwiększa.

– Środki na R&D, które inwestujemy w Cisco w zagadnienia bezpieczeństwa rosną lawinowo. Każdy nasz produkt, który wypuszczamy na rynek ma w sobie zaszyty aspekt bezpieczeństwa – podkreślił Kania.

– Wielką szansą podniesienia bezpieczeństwa jest zbudowanie komputerowej sieci transmisji danych głosu i wideo, w taki sposób, żeby ta sieć stanowiła element bezpieczeństwa. Żeby słuchała, wykrywała ewentualne ataki i odpowiednio na nie reagowała – dodał.

IT

Gość zaznaczył, że po fali cyfryzacji przedsiębiorstw, kolejnym trendem, który silnie widać na rynku to tzw. chmura. – Chodzi o możliwość korzystania z zasobów, które znajdują się cyberprzestrzeni – mówił Kania.

Na horyzoncie pojawiają się też inne nowe rzeczy.

Pozostało 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Koniec kolejek w urzędach i nowe możliwości. Polacy mają zyskać totalny dostęp online
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
IT
Cyberbezpieczeństwo i dyrektywa NIS 2. Jest wspólny apel branży cyfrowej
IT
Telegram padł w Rosji. Ucierpiały główne miasta
IT
Zamrożona sztuka. Polskie dzieła trafiają do Światowego Archiwum Arktycznego
IT
Nie zjadajmy oszczędności – AI w biurach rachunkowych