Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj nie tylko kwestia przemysłu czy edukacji. To problem cywilizacyjny, który dotyka niemal wszystkich dziedzin życia – mówi Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji.
Dotyka też już dużej grupy firm. Z raportu KPMG wynika, że w 2018 r. z rożnego rodzaju incydentami w zakresie cyberprzestępczości zetknęło się 68 proc. ankietowanych. Choć to mniej niż rok wcześniej, kiedy taki problem wskazało 82 proc., to nie oznacza, że zjawisko nie będzie się rozszerzać. KPMG podaje, że w 2018 r. wzrost liczby prób cyberataków zanotowała co czwarta firma, natomiast ich spadek odnotowało zaledwie 8 proc.
Zmiany prawne
Na problem zwraca też uwagę raport NASK PIB, pokazujący, jakie zmiany legislacyjne w zakresie walki z cyberzagrożeniami miały miejsce w 2018 r. Był to rok przełomowy, w sierpniu weszła w życie ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz RODO, czyli nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Obydwie składają się na nowe podejście do środowiska online zarówno pod względem praw, jak i obowiązków jego uczestników.
– Ustawa stanowi ramę systemowego podejścia dla cyberbezpieczeństwa w Polsce, ale we współpracy z całym ekosystemem w UE – mówi Krzysztof Silicki. Nowe prawo objęło trzy typy podmiotów: operatorów usług kluczowych, dostawców usług cyfrowych oraz podmioty publiczne. To szerokie spektrum uczestników, których bezpieczeństwo ma wpływ na pozostałych.
CZYTAJ TAKŻE: Dzień bezpiecznego internetu. Rozmowa z Marcinem Bochenkiem z NASK