W 2019 r. liczba unikatowych szkodliwych obiektów wykrytych przez technologie do ochrony ruchu internetowego wzrosła aż ośmiokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem – wynika z danych Kaspersky Lab. Firma specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie odkryła ponad 24,5 mln takich obiektów. Zdaniem jej ekspertów był to efekt niemal 200-procentowego wzrostu liczby narzędzi „osadzających skrypty na stronach”, służących kradzieży danych finansowych. Istotnie zwiększyła się też liczba innych zagrożeń, takich jak tzw. backdoory oraz trojany bankowe.
CZYTAJ TAKŻE: Atak hakerski na Virgin Mobile Polska. Wyciekły dane klientów
Liczby przypadków, gdy wykryto kryptokoparki, spadła zaś o ponad połowę. Wykryto 2,2 mln komputerów, na których próbowano instalować programy do potajemnego generowania kryptowalut, podczas gdy rok wcześniej było ich aż 5,6 mln.
– Liczba ataków online zwiększa się od lat, jednak w 2019 r. nastąpiło wyraźne odejście od pewnych rodzajów działań cyberprzestępczych, które stają się nieskuteczne, na rzecz tych, których głównym celem jest zarobienie na użytkownikach – ocenia Wiaczesław Zakorzewski, dyrektor ds. badań w firmie Kaspersky.
Z analiz firmy Fortinet wynika, że ataki hakerów stają się coraz bardziej wyrafinowane, a przez to wzrosła ich skuteczność i szybkość. Cyberprzestępcy chętnie sięgają po nowe technologie. – Sukcesy osiągane przez cyberprzestępców wynikają z możliwości wykorzystania powiększającej się powierzchni ataku i rosnącej liczby luk bezpieczeństwa powstających w wyniku cyfrowej transformacji. Ostatnio metody podejmowanych ataków stały się jeszcze bardziej wyrafinowane dzięki integracji sztucznej inteligencji i technologii roju botów – podkreśla Derek Manky z działu Security Insights w firmie Fortinet.