Sprzęt AGD szpieguje najlepiej. Rosjanie ostrzegają

Przez robota sprzątającego z aplikacją haker łatwiej wyciągnie dane wrażliwe właściciela, aniżeli wykorzystując smartfon czy laptop.

Publikacja: 01.03.2021 18:57

Sprzęt AGD szpieguje najlepiej. Rosjanie ostrzegają

Foto: cyfrowa.rp.pl

Sprzedaż urządzeń gospodarstwa domowego z dopiskiem „smart”, takich jak roboty sprzątające, telewizory czy ekspresy do kawy, wzrosła w zeszłym roku na świecie siedmiokrotnie. Według naukowców z rosyjskiego Instytutu Zintegrowanego Bezpieczeństwa i Aparatury Specjalnej oraz ekspertów firmy Dialog urządzenia te mogą stanowić większe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych niż smartfon czy komputer.

CZYTAJ TAKŻE: Dramat szpiegów. Nie mają się już gdzie ukryć

Julia Tjan, zastępczyli szefa analityków firmy Dialogu zwróciła uwagę, że „w ostatnim czasie wzrasta liczba doniesień o przestępstwach z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych Rosjan w przestrzeni medialnej” – cytuje gazeta Izwiestia.

Największym potencjalnym zagrożeniem są urządzenia gospodarstwa domowego z możliwością podłączenia do internetu. Charakterystyczne cechy potencjalnego „urządzenia szpiegowskiego” to dostęp do sieci bezprzewodowych, funkcje nagrywania dźwięku i obrazu, przechowywania i analizy ludzkiej mowy, geolokalizacja i inne.

Eksperci sporządzili listę urządzeń gospodarstwa domowego, które mogą być potencjalnymi „szpiegami” wykorzystywanymi do ściągania danych osobowych. Są to: routery wi-fi i punkty dostępowe; sprzęt AGD z łączem internetowym: lodówki (wbudowane kamery wideo do analizy produktów mogą przechwytywać obrazy w pomieszczeniu), ekspresy do kawy, multicooker (urządzenie, które przygotuje każdą potrawę), piekarniki, roboty sprzątające zarządzane aplikacją; asystenci głosowi i / lub inteligentne głośniki; słuchawki bezprzewodowe i telewizory smart TV oraz dekodery. Wyciągać nasze dane mogą też klimatyzatory z termostatem wi-fi; urządzenia do sterowania zasilaniem i oświetleniem domu za pomocą sieci wi-fi, w tym inteligentne żarówki, gniazdka, przekaźniki i przełączniki;

CZYTAJ TAKŻE: Izraelczycy wynaleźli podsłuch idealny? Tani i trudny do wykrycia

Stanisław Kudż szef Instytutu Zintegrowanego Bezpieczeństwa wyjaśnił, że „większość ludzi stara się zapewnić ochronę danych osobowych i poufność swojej prywatności, skupiając się przede wszystkim na smartfonach i komputerach. Tam zabezpieczenia są trudne do złamania. Tymczasem główny przepływ danych może przechodzić przez inteligentne AGD – jego czujniki i kamery. Jeżeli hakerzy nie mogą zhakować telefonu, mogą łatwo zhakować inteligentny ekspres do kawy czy robot i użyć go, aby uzyskać dostęp do telefonu przez sieć domową”.

Rosyjscy badacze podkreślają, że takie urządzenia mogą zbierać dane pasywnie, przechowując je i przetwarzając w tle. Pozwala to na identyfikację użytkownika, poznanie jego statusu materialnego i innych danych osobowych, począwszy od wzorców snu i obecności w domu, po materiały, z których jest uszyte jego ubranie, rozmowy, czynności w pokoju itp.

„Internet rzeczy w nadchodzących dziesięcioleciach będzie przeżywał kolosalny rozwój. Dlatego liczba ataków halerskich również wzrośnie, o czym użytkownicy wciąż nie myślą” – powiedział dyrektor generalny firmy Dialogue Aleksiej Goresławski.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Eksperci „Dialogu” rekomendują kilka czynności, które zwiększą ochronę życia prywatnego przed zagrożeniami ze strony hakerów. Co więc możemy sami zrobić?

  • Ustawić złożone hasło domowej sieci wi-fi;
  • ustawiać złożone hasła do kont w chmurach inteligentnych urządzeń narażonych na ataki, takich jak Yandex Smart Home, Xiaomi Mi home, Ewelink i inne;
  • nie otwierać podejrzanych maili rzekomo napisanych w imieniu systemów z tych urządzeń i nie otwierać linków do formularzy do wprowadzania danych uwierzytelniających do tych systemów;
  • utworzyć gościnną sieć wi-fi (ta funkcja jest dostępna w większości nowoczesnych routerów);
  • używać tylko oficjalnego oprogramowania i aplikacji dla urządzeń inteligentnych;
  • regularnie zmieniać hasła

Jest jeszcze jeden sposób, o którym rosyjscy eksperci nie wspominają: dom jak za czasów naszych matek i babć – sprzątamy sami, używając szczotki a nie robota, kawę mielimy w zwykłym młynku i zalewamy wrzątkiem z nieinteligentnego czajnika, a światło gasimy wyłącznikiem w ścianie. Wtedy nasze dane skradnie tylko złodziej …tradycyjny, który wytrychem złamie nasz nieinteligentny zamek w drzwiach.

IT

Sprzedaż urządzeń gospodarstwa domowego z dopiskiem „smart”, takich jak roboty sprzątające, telewizory czy ekspresy do kawy, wzrosła w zeszłym roku na świecie siedmiokrotnie. Według naukowców z rosyjskiego Instytutu Zintegrowanego Bezpieczeństwa i Aparatury Specjalnej oraz ekspertów firmy Dialog urządzenia te mogą stanowić większe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych niż smartfon czy komputer.

CZYTAJ TAKŻE: Dramat szpiegów. Nie mają się już gdzie ukryć

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Polska liderem rozwoju IT w Europie. Kto jest najbardziej poszukiwany
IT
Pracownicy IT z mniejszym wzięciem i zagrożeni przez AI. Ciężki los juniora
IT
Brytyjski gigant oszukany na ogromne sumy. Stworzyli fałszywego dyrektora finansowego
IT
Polskie paradoksy dostosowań do unijnej dyrektywy
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał