Sprzęt AGD szpieguje najlepiej. Rosjanie ostrzegają

Przez robota sprzątającego z aplikacją haker łatwiej wyciągnie dane wrażliwe właściciela, aniżeli wykorzystując smartfon czy laptop.

Publikacja: 01.03.2021 18:57

Sprzęt AGD szpieguje najlepiej. Rosjanie ostrzegają

Foto: cyfrowa.rp.pl

Sprzedaż urządzeń gospodarstwa domowego z dopiskiem „smart”, takich jak roboty sprzątające, telewizory czy ekspresy do kawy, wzrosła w zeszłym roku na świecie siedmiokrotnie. Według naukowców z rosyjskiego Instytutu Zintegrowanego Bezpieczeństwa i Aparatury Specjalnej oraz ekspertów firmy Dialog urządzenia te mogą stanowić większe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych niż smartfon czy komputer.

CZYTAJ TAKŻE: Dramat szpiegów. Nie mają się już gdzie ukryć

Julia Tjan, zastępczyli szefa analityków firmy Dialogu zwróciła uwagę, że „w ostatnim czasie wzrasta liczba doniesień o przestępstwach z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych Rosjan w przestrzeni medialnej” – cytuje gazeta Izwiestia.

Największym potencjalnym zagrożeniem są urządzenia gospodarstwa domowego z możliwością podłączenia do internetu. Charakterystyczne cechy potencjalnego „urządzenia szpiegowskiego” to dostęp do sieci bezprzewodowych, funkcje nagrywania dźwięku i obrazu, przechowywania i analizy ludzkiej mowy, geolokalizacja i inne.

Eksperci sporządzili listę urządzeń gospodarstwa domowego, które mogą być potencjalnymi „szpiegami” wykorzystywanymi do ściągania danych osobowych. Są to: routery wi-fi i punkty dostępowe; sprzęt AGD z łączem internetowym: lodówki (wbudowane kamery wideo do analizy produktów mogą przechwytywać obrazy w pomieszczeniu), ekspresy do kawy, multicooker (urządzenie, które przygotuje każdą potrawę), piekarniki, roboty sprzątające zarządzane aplikacją; asystenci głosowi i / lub inteligentne głośniki; słuchawki bezprzewodowe i telewizory smart TV oraz dekodery. Wyciągać nasze dane mogą też klimatyzatory z termostatem wi-fi; urządzenia do sterowania zasilaniem i oświetleniem domu za pomocą sieci wi-fi, w tym inteligentne żarówki, gniazdka, przekaźniki i przełączniki;

CZYTAJ TAKŻE: Izraelczycy wynaleźli podsłuch idealny? Tani i trudny do wykrycia

Stanisław Kudż szef Instytutu Zintegrowanego Bezpieczeństwa wyjaśnił, że „większość ludzi stara się zapewnić ochronę danych osobowych i poufność swojej prywatności, skupiając się przede wszystkim na smartfonach i komputerach. Tam zabezpieczenia są trudne do złamania. Tymczasem główny przepływ danych może przechodzić przez inteligentne AGD – jego czujniki i kamery. Jeżeli hakerzy nie mogą zhakować telefonu, mogą łatwo zhakować inteligentny ekspres do kawy czy robot i użyć go, aby uzyskać dostęp do telefonu przez sieć domową”.

Rosyjscy badacze podkreślają, że takie urządzenia mogą zbierać dane pasywnie, przechowując je i przetwarzając w tle. Pozwala to na identyfikację użytkownika, poznanie jego statusu materialnego i innych danych osobowych, począwszy od wzorców snu i obecności w domu, po materiały, z których jest uszyte jego ubranie, rozmowy, czynności w pokoju itp.

„Internet rzeczy w nadchodzących dziesięcioleciach będzie przeżywał kolosalny rozwój. Dlatego liczba ataków halerskich również wzrośnie, o czym użytkownicy wciąż nie myślą” – powiedział dyrektor generalny firmy Dialogue Aleksiej Goresławski.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

Eksperci „Dialogu” rekomendują kilka czynności, które zwiększą ochronę życia prywatnego przed zagrożeniami ze strony hakerów. Co więc możemy sami zrobić?

  • Ustawić złożone hasło domowej sieci wi-fi;
  • ustawiać złożone hasła do kont w chmurach inteligentnych urządzeń narażonych na ataki, takich jak Yandex Smart Home, Xiaomi Mi home, Ewelink i inne;
  • nie otwierać podejrzanych maili rzekomo napisanych w imieniu systemów z tych urządzeń i nie otwierać linków do formularzy do wprowadzania danych uwierzytelniających do tych systemów;
  • utworzyć gościnną sieć wi-fi (ta funkcja jest dostępna w większości nowoczesnych routerów);
  • używać tylko oficjalnego oprogramowania i aplikacji dla urządzeń inteligentnych;
  • regularnie zmieniać hasła

Jest jeszcze jeden sposób, o którym rosyjscy eksperci nie wspominają: dom jak za czasów naszych matek i babć – sprzątamy sami, używając szczotki a nie robota, kawę mielimy w zwykłym młynku i zalewamy wrzątkiem z nieinteligentnego czajnika, a światło gasimy wyłącznikiem w ścianie. Wtedy nasze dane skradnie tylko złodziej …tradycyjny, który wytrychem złamie nasz nieinteligentny zamek w drzwiach.

IT

Sprzedaż urządzeń gospodarstwa domowego z dopiskiem „smart”, takich jak roboty sprzątające, telewizory czy ekspresy do kawy, wzrosła w zeszłym roku na świecie siedmiokrotnie. Według naukowców z rosyjskiego Instytutu Zintegrowanego Bezpieczeństwa i Aparatury Specjalnej oraz ekspertów firmy Dialog urządzenia te mogą stanowić większe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych niż smartfon czy komputer.

CZYTAJ TAKŻE: Dramat szpiegów. Nie mają się już gdzie ukryć

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
IT
Digital Stickers – nowa komunikacja w marketingu
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
IT
Fałszywe SMS-y i e-maile to plaga. Oszuści podszywają się pod Pocztę
IT
Rosyjski atak na Pocztę i Modlin. Za Ukrainę
IT
Koniec z wielkimi okupami. Powstaje globalny sojusz przeciw hakerom
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
IT
Cyfrowe cmentarzysko. Co się dzieje z internetowymi profilami zmarłych
Materiał partnera
Własna serwerownia czy migracja do chmury prywatnej?